Görüş Bildir

Mustafa yürüsün!

Mustafa yürüsün!

3 bin kişide bir görülen kemik hastalığıyla dünyaya gelen minik Mustafa, bu yıl içinde ameliyat edilmezse ömür boyu yürüyüp koşamayacak. Devlet hastanelerinde tedavisinin yapılmadığı iddia edildi.

Diyarbakır’da 3 bin kişide bir görülen kemik hastalığıyla dünyaya gelen minik Mustafa, bu yıl içinde ameliyat edilmezse yürüyüp koşamayacak. Maddi imkanlarını Mustafa’nın tedavisi için harcayan aile ise hayırseverlerden yardım bekliyor.

HER 3 BİN DOĞUMDA BİR GÖRÜLEN HASTALIK

Seyithan ve Tuba Çimen çifti, yaklaşık 2 yıl önce bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Doğduğunda bacakları, kolları elleri ve ayaklarında anormallikler olan bebeğe doktorlar, her 3 bin doğumda bir görülen “Arthrogryposis multipleks konjenita” isimli kemik hastalığı teşhisi koydu.

Teşhisin ardından zorlu ve zahmetli bir tedavi süreci geçiren Mustafa bebek, İstanbul’daki özel bir hastanede 2 defa ameliyat oldu.

DOKTORLAR: BU YIL İÇİNDE AMİLAYAT OLMAZSA…

Nadir görülen bu hastalığın Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde tedavi edilmediği ve maddi zorluklar yaşadıklarını ifade eden aile, doktorların Mustafa’nın yürüyüp, koşabilmesi için bu yıl içinde biri dizi ameliyatlar geçirmesi gerektiğini ve bunun vakit kaybetmeden gerçekleşmesi gerektiğini aksi taktirde minik Mustafa’nın sakat kalacağını söylediklerini aktardı.

DEVLET HASTANELERİNDE TEDAVİSİ YOK

Devlet Hastanelerinde bu tür hastalıkların tedavi edilmememsi nedeniyle özel hastanelere yönelen aile bankalardan defalarca kredi kullanarak, Mustafa’yı iki kes ameliyat ettirdi ancak, ancak çocuğun iyileşmesi için bu yıl içinde 2 kez daha ameliyat olması gereken Mustafa için doktorlar aileden 100 bin lira talep etti.

Gerekli papayı bulamayan ve çaresizlik içinde kıvranan aile, Diyarbakır Söz'e yaptıkları açıklamada devlet büyüklerinden ve hayırseverlerden yardım istedi.

Anne Tuba Çimen, Mustafa’ya hamile iken ultrasonda bebeğin ayaklarında anormallikler tespit edildiğini ve 36 haftalık iken dünyaya gelen bebeğin omurilik, baş, boyun, kollar, eller, bacak ve ayaklarında anormallikler olduğunu söyledi.

“ZAMAN KAYBEDERSEK, AMELİYAT İŞE YARAMAYACAK”

Doğumun ardından hasane hastane gezdiklerini aktaran anne Çimen, “hastalığın adı Arthrogryposis multipleks konjenita. Mustafa 36 haftalık iken dünyaya geldi. Doğduğu günden beri hastanelerdeyiz, sürekli tedavi görüyor. Devlet hastanelerinden hiçbiri tedavisini yapamayacağını söyledi. İstanbul’da özel bir hastanede görevli bir doktorla görüştük. Bu doktor Mustafa’yı iyileştirmek için ameliyat yapabileceğini söyledi. Ameliyat için maddi imkânlarımız yetersiz. Ancak fazla bir vaktimiz yok. İki yaşına kadar bu ameliyatın yapılması gerekiyor. Zaman kaybedersek, ameliyat işe yaramayacak ve Mustafa kollarını kullanamayacak. Vaktimiz azalıyor ve bizler çaresiziz, herkesten yardım bekliyoruz” dedi.

HER BİR KOLU İÇİN 50 BİN LİRA İSTENİYOR

Özel hastanenin kol ameliyatları için 100 bin lira istediğini kaydeden anne Çimen, “Bu hastalık bir kemik hastalığı ve her 3 bin doğumda bir görülen nadir hastalıklardan biri. Ancak Mustafa bu hastalığı en ağır geçiren hastalardan biri. Mustafa bu hastalıktan çok etkilendi. Omurgası, kafası, kolları ve bacaklarında anormallikler var. Şuana kadar iki ameliyat geçirdi ve bacaklarını 8 kez alçıya alındı. Açılmayan elleri fizik tedavi sayesinde bir nebze düzeldi. Ancak tam olarak işlev görmesi için mutlaka ameliyat edilmesi gerekiyor. Bu ameliyat ne yazık ki sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde yapılmıyor. Özel hastaneler bu ameliyatı gerçekleştiriyor. Her bir kolun ameliyatı için 50 bin Türk lirası isteniyor bizden” diye konuştu.

Özel bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışan baba Seyithan Çimen, ise Mustafa’nın tedavisi için bankalardan defalarca kredi çektiğini ve artık maddi zorluk yaşadığına dikkati çekti.

“ÇOCUĞUMUZA ALLAH İÇİN YARDIM ETSİNLER”

Çocuğunun durumuna çok üzüldüğünü aktaran acılı baba şöyle konuştu:  “Mustafa’nın hastalığı 3 binde bir görülen bir hastalık. Anne ve baba olarak Mustafa’nın doğduğu ilk günden itibaren onu iyileştirmek için görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık. İki yıldır kendi imkanlarımızla Mustafa’yı tedavi ettirmeye çalışıyoruz. Şuana kadar 2 ameliyat geçirdi. Bir ay Ankara’da bir ay İstanbul’da kaldık tedavi için. Bankadan 2 kes kredi kaldım, kredi kartlarımı kullandım. Elimde avucumda ne varsa Mustafa’nın tedavisi için seferber ettim. Maddi açıdan bayağı sıkıntılıyız. Mustafa’nın bundan sonraki tedavisi maddiyata bağlı. Ben asgari ücretle kuru bir maaşım var. Benim artık imkanım kalmadı. Bu maaşla ailemi zor geçindiriyorum. Mustafa’nın yürüyebilmesi ve kollarını kullanabilmesi için maddiyata ihtiyacı var. Çocuğumuza Allah için yardım etsinler. Devlet büyüklerimizden ve hayırseverlerden yadım bekliyoruz.”
Etiketler: |