Görüş Bildir

Rektör arayışı

Rektör arayışı

Dicle Üniversitesinde, "Rektörlük adayı" başvuruları startını aldı. Prof. Dr. Enver Özdemir'de, YÖK'e Rektör adaylığı için başvuruda bulundu.

Türkiye'nin köklü üniversiteleri arasında yer alan ancak son yıllarda skandallarla sıkça gündeme gelen Diyarbakır dicle Üniversitesi'nde rektör yarışı başladı.

BAŞVURULAR BAŞLADI

Akademisyenlerin seçimiyle değil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başvuran adaylar arasından belirlediği bir ismi rektör atacağı Dicle Üniversitesi rektörlüğü için, 5 kişinin şuan başvurduğu öğrenildi.

BAŞVURULAN İSİMLER

Kısa süre önce görevden alınan Üniversite Hastaneleri Başhekimi ve Rektör Yardımcısı Ali Kemal Kadiroğlu, Teknokent Müdürü Prof. Dr. Kemal Akkılıç, Eğitim Bilimleri Enstitüsü müdürü Prof. Dr. İlhami Bulut, Karabük Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Karakoç başvuruda bulundu.

ÖZDEMİR'DE REKTÖR ADAYI

Uzun yıllar Dicle Üniversitesinde öğretim üyeliği görevinde bulunan ve halen İstanbul Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Üroloji Uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Enver Özdemir'de, Dicle Üniversitesine rektör olmak için, YÖK'e adaylık başvurusunda bulundu.

ÜNİVERSİTENİN KURULUŞ FELSEFESİ

Adaylığıyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Özdemir, "1993-2004 yılları arasında mensubu olmaktan gurur duyduğum ve beni Kyoto Üniversitesi Mezuniyet Sonrası Tıp Fakültesinde Üronkoloji konusunda doktora yapmakla görevlendiren üniversitemden ve kadim şehir Diyarbakır'dan ayrılmak zorunda kaldım. Ancak yakın dostlarımın bildiği ve takdir ettiği gibi gönül bağımı devamlı taşıdım. Üniversitenin kuruluş felsefesindeki gibi, bilimsel faaliyetlerin merkez üssü haline getirilmesi ve yine, milli ve manevi değerlerimize bağlı bilim insanlarının yetişmesine zemin hazırlamak için geceli gündüzlü çalışma azim ve kararındayım. Bu hususta gerekli bilgi, birikim, enerji ve heyecana sahibim” diye konuştu.

KAYIP VE KAÇAĞIN ÖNÜNE GEÇMEK

“Üniversite kaynaklarındaki kayıp ve kaçakların önüne geçilerek, daha verimli kullanılmasını amaçlamakta olduğunu belirten Dr. Özdemir, “Teknokente tematik hüviyet kazandırarak, ziraat mekanizasyonu ve iyileştirilmesi, sağlık sarf malzemelerinin geliştirilip üretilmesi ve bilişim sektöründe yerli ve milli yazılım ve donanımların üretilip geliştirilmesi hususları önceliğim olacaktır. Teknokent organize sanayi işbirliği çerçevesinde istihdamın sağlanması ve sürdürülebilmesinde ortak projeler geliştirilecektir. Ortadoğu pazarlama sektörünün kalbinde bulunan Diyarbakır, tarihi ve beşeri münasebetleri nedeniyle Ortadoğu ekonomisinin kalbi konumuna haizdir. Bu konumuna üniversite olarak bilimsel çerçevede katkılar sunulacaktır. Üniversite ve Şehir Hastanesi ortak kullanımı çerçevesinde Ortadoğu sağlık turizmi merkezi olarak planlanacaktır" dedi.
Etiketler: