RESSAMLAR YETİŞİYOR!

Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencilerinin yaratıcılık ve sanatçı kişiliğinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla 11 öğrenci 6 yıl süresince yapacakları resimler, ABD, İstanbul ve Diyarbakır'da sergilenecek.

RESSAMLAR YETİŞİYOR!

DİYARBAKIR   - Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencilerinin yaratıcılık ve sanatçı kişiliğinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan proje çerçevesinde 11 öğrencinin 6 yıl süresince yapacakları resimler, ABD, İstanbul ve Diyarbakır'da sergilenecek.

Proje sorumlusu Abdulmenaf Şeker, 'güzel sanatlarda resim sanatı ile ilgilenen çocukların eğitim sürecinde Ayşe Kudat özel bursu ile desteklenmesi ve resim bilgi ve becerilerinin kazandırılması projesi''nin yaklaşık 1 ay önce Diyarbakır'da hayata geçirildiğini söyledi.

RESAMLAR YETİŞİYOR

Projenin güzel sanatlar resim alanında öğrenim gören başarılı ve yetenekli öğrencilere yönelik gönüllü bir destek programı olduğunu, programın sadece Diyarbakır'da öğrenciler için planlandığını ve uygulandığını anlatan Şeker, bunun bölgede ilk olduğunu bildirdi.

Projede yer alacak öğrencileri belirlemek amacıyla Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümünde öğrenim gören 123 öğrenci arasında, uzmanlardan oluşan komisyonun 3 aşamalı sınav yaptığını ve 11 öğrencinin belirlendiğini kaydeden Şeker, resim sanatına eğimli en yetenekli ve üniversitelerin resim dalını hedefleyen öğrencilerin seçildiğini aktardı.

SERGİLENECEK ÜRÜN

Projenin amacının resim sanatı becerisi olan öğrencileri özel burs ile desteklemek, yaratıcılıklarına olanak sunarak, sanatçı kişiliğinin gelişmesine katkı sağlamak olduğunu dile getiren Şeker, projede bireye sanatsal uygulama sürecinde, görsel algı ve eleştirel düşünme ile birlikte yaratıcı kişilik ve becerilerinin gelişimine olanak sağlayacak kuram ve uygulamalara yer verileceğini vurguladı.

Öğrencilere eğitim çalışmasının Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Sümerpark alanında verilmeye başlandığını, her yıl 400 saat boyunca bu çocuklara eğitim verileceğini belirten Şeker, eğitimin 300 saati yerel, 100 saatinin de kent dışından gelecek uzmanlar tarafından verileceğini söyledi.

6 YIL BOYUNCA DESTEKLENECEKLER

Öğrencilerin 6 yıl boyunca destekleneceğini, üniversite yaşamlarında da çalışmanın süreceğini belirten Şeker, şöyle dedi:

''Öğrencilere her ay 200 lira burs veriliyor. Ayrıca, atölye çalışmalarındaki bütün malzemeleri karşılanıyor. Projenin ikinci yıldan itibaren Diyarbakır, İstanbul ve ABD'de 3 resim sergisi düzenlenecek, sergi gelirleri ile yeni öğrencilere burs sağlanacak. Ayrıca, en başarılı olan 5 öğrenci İtalya ve İspanya'daki güzel sanatlar müzelerine gönderilerek, eğitim almaları sağlanacak. Önümüzdeki dönemde öğrenci sayısını artıracağız. Amacımız 6 yıl boyunca bu çocukları güzel sanatlar alanında desteklemek. Çocukları destekleyerek üniversite eğitimlerini tamamlamalarını sağlayacağız. Geleceğin ressamlarının ortaya çıkmasını istiyoruz. Bunun için öğrencilere fırsatlar sunuyoruz, cesaret veriyoruz, kendilerinden de fark yaratmalarını bekliyoruz. Eminim burada gördüğümüz yüzler ressam olarak toplumda ortaya çıkacaktır. Amacımız geleceğin ressamlarını Güneydoğu'dan ortaya çıkarmak. Güneydoğu'da artık ressamlar yetişecek. Bunlar geleceğin ressamları.''

Şeker, öğrencilere haftada 2 gün pratik ve atölye eğitimi verildiğini kaydederek, ''öğrenciler çok farklı kişilerle çalışma imkanı bulacak. Her uzmandan farklı perspektifler alacak, kendisinde bir takım sonuçlar çıkaracak ve kendi sanatsal gelişimine şekil verecek. Böyle bir destek bölgede ilk. İlk kez güzel sanatlar alanında bu çocuklar desteklenecek. Çocuklarımıza bir fırsat sunduk. Onlar da eminim bu fırsatı iyi değerlendirecek. Çocukların fark yaratmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

ÖĞRENCİLER ÇOK MUTLU

Leonardo Da Vinci, Van Gogh,  Pablo Picasso ve Salvador Dali gibi dünyaca ünlü ressam olmak istediğini belirten öğrenciler de aldıkları eğitimin mutluluğunu yaşıyor.

Çok sayıda uzman eğitimciyle çalışma imkanı bulan öğrenciler, atölye çalışmalarında desen ve yağlı boya tekniğini kullanıyor. El becerilerine dayalı dekoratif tasarım ve süsleme türü çalışmalar yapan öğrencilere, atölye çalışmaları kapsamında günümüz çağdaş sanat ve sanat kuramlarıyla ilgili eğitim veriliyor.

Proje boyunca, uzman bir komisyonca öğrencilerin yetenekleri sistematik bir şekilde ölçülecek ve gelişmeleri izlenecek. Öğrenciler de yaşanan güzel gelişmeler güzel sanatlar camiası temsilcileri ile paylaşılacak.

Güzel Sanatlar Lisesi 2. sınıf öğrencisi Songül Kara, yeteneğini fark ederek, girdiği sınavda lisenin resim bölümüne girmeyi hak kazandığını ve okuduğu bölümü çok sevdiğini söyledi.

''BEN DE YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİ DESTEKLEYECEĞİM''

Projede yer aldığı için çok şanslı olduğunu, özellikle gelişmelerine katkı sağlayacak malzemeleri temin etmede sıkıntı çektiklerini dile getiren Kara, proje sayesinde kendini çok iyi şekilde geliştireceğini bildirdi.

Bölgede kendisi gibi güzel sanatlar konusunda çok yetenekli öğrencilerin bulunduğunu bildiren Kara, ''Ancak birçoğu maddi imkansızlıktan dolayı yeteneklerini geliştiremiyor. Ben de ilerde çok iyi yerlere geldiğimde yetenekli öğrencileri destekleyeceğim. Bu proje için yazar Ayşe Kudat'a çok teşekkür ederim'' diye konuştu.

MARDİN BÖLGESİNDEN KATILAN

Mardin'den Güzel Sanatlar Lisesi'ni okumak için Diyarbakır'a geldiğini söyleyen Mehmet Emin Adnan da, özellikle kırsalda olan öğrenciler için bu tür faaliyetlerin çok iyi olduğunu, bu sayede öğrencilerin yeteneklerinin ortaya çıktığını belirtti.

Projede yaptıkları eserlerin İstanbul ve ABD'de sergileneceğini, bunun heyecanını yaşadıklarını kaydeden Adnan, İspanya ve İtalya'ya yapacakları gezide de hayallerini süsleyen ünlü ressamların eserlerini göreceklerini, sanat üzerine eğitim alacaklarını anlattı.

Amacının ileride çok iyi ressam olmak olduğunu dile getiren Adnan, bunun için var gücüyle çalışacağını aktardı.

Kaynak: Diyarbakır Söz