Görüş Bildir

Rüşveti iddiası ders saatiymiş

Rüşveti iddiası ders saatiymiş

Velileri ayağa kaldıran, serviscileri isyan ettiren "okul idarecilerin komisyon ve rüşvet istedikleri" iddiasını, Eğitim Bir Sen Diyarbakır İl Başkanı Tekdemir iddiaları "ders saati" düzenlemesine bağladı.

Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, bazı servisçilerin okul yöneticilerine ve milli eğitim müdürlüklerine baskı kurduğunu ve tehdit ettiğini iddia ederek duruma tepki gösterdi. Tekdemir, servis şöferlerinin okul idarecilerinin şirketlerden rüşvet aldığını, bu nedenle fahiş bir fiyat uygulamasının gerçekleştiği yönündeki iddialarını da, ders giriş çıkış saatlerinin servisçilerin menfaatlerine göre ayarlanmamasına bağladı.

SERVİS YOFÖRLERİ RÜŞVET İDDİASINDA BULUNMUŞTU

Bir süre önce, Diyarbakır’daki servis şoförleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı devlet okullarının birçoğunda taşımacılık yapmak için şirketlerin rüşvet verdiğini ve bu rüşvetlerin veliye yansıtıldığını öne sürmüştü. Basın açıklaması yapan servis şoförleri, öğrencilerin taşıma ücretlerini şirketlerin belirlediğini şoförlere rayiç fiyatını verdiklerini geriye kalan miktarını da komisyon olarak şirketlere verip okul müdürlerine verdikleri rüşvetin karşılığı olduğunu ileri sürerek, bu iddiaların araştırılmasını istemişti.

“ŞİRKETLERLE ANLAŞAN OKULLAR ARAŞTIRILSIN

Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Mahmut Kaya, rüşvetin kanıtlanamadığını ve Türkiye’nin istihbaratının çok güçlü olduğunu, konunun araştırılmasını gerektiğini belirterek şirketlerle anlaşan okulların arasında 3 tanesinin yasal olduğu kanıtlanırsa istifa edeceğini vurguladı. Başkan Kaya, “Ben şirket sahibi değilim, şirket sahibi ve esnaflarımızdan duyduğum kadarıyla Diyarbakır’da hemen hemen genelindeki devlet okullarında rüşvet olayı dönüyor. Ben burada iddia ediyorum, Türkiye Cumhuriyetinin istihbaratı çok güçlü ve kuvvetlidir, okullarda bir araştırma yapsınlar şirketlerle anlaşan okulların arasında 3 tanesi yasaya uygunsa ben istifa ediyorum. Rüşvetin belgesi elimizde yok onu devletimiz ve istihbaratımız çıkartacak" diye konuşmuştu.

Diyarbakır kamuoyunda büyük yankı uyandıran ve velileri ayağa kaldıran rüşvet iddialarına ilişkin günler sonrası Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şubesi, merkez Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesinde bulunan Vali Kurt İsmail Paşa Ortaokulu önünde, servisçilerle ilgili iddilar hakkında basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamayı Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir okudu.

Okullardaki ders saatlerindeki değişikliğin nedenlerini dile getiren Tekdemir, "Okul servisçilerinin daha çok kazanması adına bazı çevrelerin Kayapınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığı her görüşme sonrası ikili öğretim yapan okulların ders giriş çıkış saatleri defalarca değiştirildi. Yönetmelikteki süre sınırlamasına rağmen, kimi okullarda bir buçuk saate çıkarılan öğlen arası süresi, bazı okullarda servisçilerin daha çok para kazanması adına bir saat 50 dakikaya kadar çıkarılmıştır. Yaşanan bu durum karşısında servisçiler ile karşı karsıya getirilen eğitimcilerin, öğrenci ve veliler nezdinde itibarları örselenmiş, iş yüklerinin yanı sıra servisçi baskısı ile yaşadıkları stresin boyutları iyice artmıştır." dedi.

"Eğitimcilerin, servisçilerin tehditleri karşısında yalnız bırakılması kabul edilemez"

Tekdemir, "Bakanlığın ikili öğretim yapılan ilköğretim kurumlarında 'sabahçı ve öğlenci grup öğrencilerinin çıkış ve girişleri arasında en fazla 30 dakikalık süre ayrılır' açık hükmüne rağmen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yönetmelik hükmüne uygun hareket eden okul idarecilerine telefon ve sosyal medya mesajları üzerinden baskı kurması ve eğitimcilerin, servisçilerin tehditleri karşısında yalnız bırakılması asla kabul edilebilir bir durum değildir." ifadelerini kullandı.

Servisçilerin tutumlarını sert bir dille eleştiren Tekdemir, "Çocuklarımız servis şirketlerinin Alicengiz oyunları ile perişan olmaktadırlar. Aynı araçla aynı saatte birden fazla servis yapmak isteyen şirketler okul müdürlerini, okulun giriş çıkış saatlerini kendi planlarına göre değiştirmeye zorlamakta, başarılı olamayınca çirkin iftiralarla amaçlarına ulaşmak istemektedirler. Bazı okullarımızda sabahçı grubu çıkışta bir buçuk saat bekletiyorlar. Kimi yetkililerden cesaret almadan bu cüreti göstermeleri mümkün olmasa gerek." şeklinde konuştu.

"YAPILAN BU ÇİRKİN KARALAMA VE İFTİRAYI ŞİDDETLE KINIYORUZ"

Son zamanlarda bazı basın-yayım organlarınca gündeme getirilen rüşvet iddialarına da açıklık getiren Tekdemir, "Son olarak Vali Kurt İsmail Paşa Ortaokulu Müdürümüze yönelik okul servisçilerince atılan iftira, yavuz-hırsız ev sahibini bastırık kabilinden olup, biz eğitimcileri derinden üzmüş ve geleceğe yönelik mesleki kaygımızı daha da artırmıştır." dedi.

Tekdemir, "Ders giriş çıkış saatlerini kendi menfaatlerine göre ayarlanmasını isteyen ve bu doğrultuda okul müdürünü tehdit ile baskı altına almaya çalışan servisçi magandalara, okul müdürü arkadaşımız direnince, söz konusu şahıslar iftira ile karalama yoluna gitmişlerdir. Yapılan bu çirkin karalama ve iftirayı şiddetle kınıyor, sorumlular hakkında gerekli yasal sürecin başladığını ve adalet önünde hesaplaşacağımızı buradan ilan ediyoruz." diye belirtti.

Sorumluluk sahibi herkesi belirtilen durumlar karşısında harekete geçmeye davet eden Tekdemir, "Bu hadise karşısında ortak tavır geliştirmek ve çözüm bulmak, problemin üstesinden gelinmesi için sorumluluk almak elzemdir. Bugün buradan bir kez daha haykırıyoruz: İlimizde ciddi bir sorun olmaya başlayan okul servisleri hususunda çözüm bulunması için, sorumluluk sahibi olan herkesi elini taşın altına koymaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.
Etiketler: |