Görüş Bildir

SBS'DE YENİ FIRSAT!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), çeşitli nedenlerle Seviye Belirleme Sınavlarına (SBS) başvuramayan 583 bin öğrenci için yeniden fırsat tanıdı.

SBS'DE YENİ FIRSAT!

SBS başvuruları için 8-26 Mart 2010 tarihleri arasında öğrencilere süre tanınmış, daha sonra taleplerin yoğunluğu gerekçesiyle 5-9 Nisan arasında ek süre verilmişti.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, 6, 7 ve 8. sınıflara yönelik SBS için çeşitli nedenlerle başvuramayan toplam 583 bin aday tespit edildi. Çeşitli nedenlerle başvuramayan bu adayların, sınav ücretini yatırmaları koşuluyla başvuru yapabilmeleri kararı alındı. Adaylar, bugünden itibaren sınavın yapılacağı tarihten iki gün öncesine kadar başvuru yapabilecekler.

SBS'DE YENİ BİR FIRSAT

Başvurmak isteyen adaylar, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile internet sitesinde yer alan telefonlar aracılığıyla veya dilekçeyle irtibat kuracak. İlgili birimler, başvurmak isteyen adaya banka hesap numarası verecek ve adaylar sınav ücreti olan 10 TL'yi yatırarak, sınava başvurmuş sayılacak.

Sınav ücretini ödeyen adayların isimleri ve sınava girecekleri yedek salonlar il milli eğitim müdürlüklerine bildirilecek. Adaylar sınava nerede gireceklerini il milli eğitim müdürlüklerinden öğrenebilecekler.

Adayların sınava girebilmeleri için yanlarında resmi onaylı bir kimlik belgelerini bulundurmaları yeterli olacak.

SINAVA BAŞVURU SAYILARI

2010-SBS için 6. sınıf öğrencilerinden yaklaşık 1 milyon 80 bin, 7. sınıf öğrencilerinden 1 milyon 60 bin, 8. sınıf öğrencilerinden de 1 milyon 15 bin aday başvurmuştu.

Sınav, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen bazı ilçe merkezlerinde, yurtdışında ise Lefkoşa, Trablusgarp, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşgabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek'te gerçekleştirilecek.

İlköğretim 8. sınıfların sınavı 5 Haziran 2010 Cumartesi günü yapılacak. Sınavda 100 soru yöneltilecek ve sınav tek oturumda 120 dakika sürecek.

7. sınıfların sınavı 6 Haziran 2010 Pazar günü gerçekleştirilecek ve 90 soru sorulacak. Toplam 100 dakika sürecek sınav tek oturumda yapılacak.

6. sınıfların sınavı da 12 Haziran 2010 Cumartesi günü düzenlenecek. 80 sorunun yer alacağı sınav 90 dakika sürecek ve tek oturumda uygulanacak.

SBS tüm sınav yerlerinde Türkiye saatiyle 10.00'da başlayacak.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrencilerin en geç saat 09.30'da sınav yerlerinde hazır bulunmaları isteniyor.

Etiketler: