STAND-UP OYUNCUSU HAKKARİ'DE

STAND-UP OYUNCUSU HAKKARİ'DE

STAND-UP OYUNCUSU HAKKARİ'DE

HAKKARİ - Canşenliği Tiyatro Grubu'nun sahnelediği politik stand-up oyunu Laz Marks'a Hakkari'li sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Yılmaz Okumuş'un kendi eseri Laz Kapital'den uyarlayarak senaryolaştırdığı ve Canşenliği Tiyatro Grubu'ndan Haldun Açıksözlü tarafından sahneye taşınan tek kişilik politik stand-up gösterisi Laz Marks, "Bu maçi alacağuk, başka yolu yok uşağum" şiarıyla çıktığı turnede Kesk Şubeler Platformu'nun organizasyonu ile sahnelendi.

STAND-UP OYUNCUNUN MAHARETİ

Akşam saatlerinde Hakkari Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyuna Belediye Başkan Vekili Ahmet Taş ile sanatseverler, yoğun ilgi gösterdi. Kesk Şubeler Platformu dönem sözcüsü Cahit Balıkesir, ünlü oyuncuyu ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Oyuncu Haldun Açıksözlü, Samsun ilinde Ahmet Türk'e yapılan saldırının Karadenizlilere mal edilmemesi gerektiğini kaydetti. Oyun arasında Kürt sorununa da değinen Açıksöz, "Kürtleri, emekçileri bu sistem ezmiştir" iddiasında bulundu.

Karadeniz Bölgesi'nin günlük yaşamdaki olayların, karikatürize diyaloglarıyla coğrafyanın kendine özgü şivesi ve düşünce tarzıyla ele alan oyuncu son dönemlerde yaşanan olaylara da değindi.

Siyasetçiler, sanatçılar, Kürt sorunu konularına detaylı olarak girmek isteyen oyuncu kameralar karşısında rahat konuşamayınca gazetecilere, 'Yeter artık çekim yapmayın, dışarı çıkın' demesi üzerine gazeteciler tepki olarak oyunu yarıda bırakarak salondan ayrıldılar.

Kaynak: Diyarbakır Söz