TEGV YERSİZ KALDI!

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Bağlar Eğitim Parkı Diyarbakır'daki eğitim desteğine zorunlu olarak ara verdi.

TEGV YERSİZ KALDI!

DİYARBAKIR-  Bağlar Belediyesi ile 10 yıllık tahsis protokolü sona eren, süre uzatımı konusundaki talebi kabul edilmeyen TEGV, çalışmalarını sürdüreceği çocukların kolaylıkla ulaşabileceği uygun fiziki şartlarda bir yer bulamaması nedeniyle eğitime süresiz ara vermek zorunda kaldı. Diyarbakır'da kurulduğu 2002 yılından bu yana 3 bini aşkın gönüllü ile 40 bini aşkın çocuğun hayatına dokunan eğitim parkında taşınma hazırlıkları sürüyor. Eşyaların toplandığı eğitim parkında etkinliklerin sona ermesi nedeniyle çocuk sesleri yerini sessizlik hakim oldu.

TEGV Bağlar Eğitim Parkı Sorumlusu Ayşen Sema Tekin, 10 yıl önce 7-16 yaş grubu çocukların temel eğitimlerini tamamlayıcı olarak planlanan ve ders saatlerinin dışında, çok yönlü eğitim desteği vermek ve çağdaş eğitim olanaklarından yararlanmaları amacıyla kurulan Bağlar Eğitim Parkında eğitimin zorunlu olarak kesintiye uğradığını söyledi.

Tekin, ilköğretim çağındaki çocuklara 1995 yılında Suna Kıraç tarafından kurulan TEGV'in yaparak, yaşayarak, eğlenerek öğrenme ilkeleri ile hazırlanan kişisel, toplumsal, değerler, sanat, dil, iletişim, zihinsel ve düşünsel gelişim alanlarındaki etkinliklerle ücretsiz eğitim desteği verdiklerini ifade etti. Tekin, bu eğitimleri TEGV standartlarında 7 derslik, 3 bilgisayar dersliği, drama atölyesi, Okuma odası, Genç Mucitler Atölyesi, Etkinlik Mutfağı, Seramik Atölyesi, Düşler Atölyesi, Kütüphane ve Çok Amaçlı Salon'a sahip eğitim parkında kesintisiz olarak 3 bin aşkın gönüllüyle gerçekleştirdiklerini anlattı.

-ÇOCUKLARIN HAYATINA SİHİRLİ DOKUNUŞ-

Gerçekleştirdikleri çalışmaların pek çok çocuğun hayatında önemli sayfalar açtığını belirten Tekin, parkın bulunduğu Bağlar ilçesinin göçle oluşmuş bir ilçe olduğunu ve nüfusun önemli bir kısmının 7-16 yaş ilköğretim çağındaki çocukların oluşturduğuna dikkati çeken Tekin, şöyle dedi: ''Bu çocuklara okul dışında kaliteli zaman geçirecekleri, eğitimlerini sürdürecekleri ortamlar yaratılamıyor. Eğitim gönüllüleri tam da bunun için; 'çocuklar sokakta kalmasın, okul dışındaki zamanlarını faydalı işlerle geçinsinler, çocukça işler yapma fırsatı bulsunlar, çocukluklarını mutlu geçirsinler' diye var. Burası yapmak istediklerimizi gerçekleştireceğimiz doğru bir noktaydı. Parkımız çocukları sokaklarda başıboş zaman geçirmekten kurtarmada önemli bir eğitim desteğiydi. Bugüne kadar çok çocuğun hayatına dokunduk. 40 bini aşkın çocuğumuz eğitim parkının etkinliklerinden faydalandı. Binlerce çocuk, ilk kez sinemaya, tiyatroya, şehir içi ve dışında gezilere ve spor şenliklerine, müzelere, TEGV ile gitti, uçağa bindi, arkadaşlarıyla birlikte yeni şeyler yaşamanın keyfine vardı. Etkinliklerimizle el becerilerini geliştirdiler, okumayı sevdiler, okul dışında kalan pek çok güzel zamanı burada yaşama fırsatı buldular. Çocuklar burada kendilerini değerli hissetti.''

-EĞİTİM DESTEĞİNDE YÜZDE 98 KESİNTİ-

Tekin, içinde bulundukları sürecin bu çalışmalara ara verecek olmaları nedeniyle kendilerini üzdüğünü belirterek, eğitim desteğinin zorunlu olarak yüzde 98 oranında kesintiye uğradığını söyledi.

TEGV'in çalışmalarını kamu kurum ve kuruluşları, bazen İl Özel İdareleri, bazen de yerel yönetimlerden aldığı tahsislerle oluşturulan mekanlarda sürdürdüğünü anlatan Tekin, ''Bu tahsislerin belirli süreleri oluyor. Buradaki etkinliğimizi Bağlar Belediyesi'nden 10 yıllığına aldığımız bir alan üzerinde gerçekleştiriyorduk. Bu süre doldu. Dolayısıyla biz yeni bir yer için arayışa geçtik. Uygun fiziki şartlara sahip çocukların rahatça ulaşabileceği bir yer henüz bulamadık. 10 yıldır fırsat eşitliği temelinde eğitim desteği verdiğimiz hizmetimizi yeni bir mekana taşımak için eğitim ve çocuk dostlarından destek bekliyoruz'' diye konuştu.

Tekin, TEGV olarak Diyarbakır'daki eğitim desteğinin yüzde 98 oranında kesintiye uğradığını vurgulayarak, eğitim desteğinin tamamen sona ermemesi için Ateş Böceği Gezici Öğrenim Birimi'nin kentin muhtelif noktalarında eğitim desteğini sürdürmeye çalışacağını söyledi. Yeni bir mekan oluşturulana kadar eğitim faaliyetlerine bu şekilde devam edeceklerini anlatan Tekin, bugüne kadar kendilerine destek sunan çocuklarını güvenle eğitim parkına gönderen başta veliler olmak üzere, öğretmenler, bağışçılar, yerel yönetimler, Diyarbakır Valiliği ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ettiklerini belirtti.

-''BURASI BİZİM PARKIMIZ''-

TEGV Bağlar Eğitim Parkı Eğitim Sorumlusu Mevlüt Özkeskin de TEGV'de yaklaşık 9 yıldır eğitim gönüllüsü ve sorumlusu olarak görev yaptığını, eğitim desteğine zorunlu olarak ara vermenin tüm gönüllüleri duygusal olarak olumsuz etkilediğini söyledi. Bu zorunlu aranın çocuklardan ayrılmalarına, çocuklarla kurdukları duygusal bağın belirli bir süre de olsa kopmasına neden olacağını vurgulayan Öztekin, bu aradan en çok çocukların etkileneceğini belirtti.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Çok Okunan Haberler