ÜÇLÜ PROTOKOLE TEPKİ

SES Şubesi tarafından yapılan ortak açıklamada, tutuklu ve hükümlülerin tedavileri sırasında güvenlik görevlilerinin odada bulunmasına izin veren üçlü protokolün temel insan haklarına aykırı olduğu vurgulandı.

ÜÇLÜ PROTOKOLE TEPKİ

Bakanlıkları arasında imzalanan Üçlü Protokolün kaldırılmasını istedi.

SES Diyarbakır Şubesi, Üçlü Protokolün tutuklu ve hükümlülerin sağlığa ulaşma hakkını ihlal ettiğini,  savunma hakkını ortadan kaldırdığını,  hekim ve sağlık çalışanlarının onurunu zedelediğini iddia ederek buna karşı eylem yaptı.

Adliye önünde yapılan basın açıklamasına SES Genel Başkanı Çetin Erdolu da katıldı. Açıklamayı SES Diyarbakır Şube başkanı Hülya Alökmen Uyanık yaptı.

Açıklamada, Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları arasında imzalanan üçlü protokolün yaşam hakkının kaldırılmasından, sağlık hakkının engellenmesine kadar bir dizi olumsuzluğa yol açan uygulamaların gerekçesi olduğu ileri sürüldü.

Hekimlerin hastaların, ırk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, ekonomik ve sosyal durumları ile sair farklılıkları dikkate almadan mesleklerini yürütmek zorunda oldukları kaydedilen açıklamada, şunlara yer verildi:

‘ULUSLAR ARASI HUKUKA AYKIRIDIR’

"Tutuklu ve hükümlülerin muayenesi de öteki hastalarınki gibi kişilik haklarına saygılı, hekimlik sanatını uygulamaya elverişli koşullarda yapılmalı ve onların gizlilik hakları korunmalıdır. Polis ya da diğer kolluk görevlileri hiçbir zaman muayene odasında bulunamaz. Hekim ve sağlık çalışanının, bu koşulların sağlanması için ilgililerden istekte bulunma hakkı ve sorumluluğu vardır. "   SES Genel Başkanı Erdolu  da kısa bir konuşma yaparak protokolün kaldırılmasını istedi.

Kaynak: Diyarbakır Söz