Görüş Bildir

Velilere korona taahhütnamesi!

Diyarbakır’da bir anaokulu, öğrenci kabulü sırasında imzalattığı taahhütname ile çocukların hastalanma sorumluğunu ailelere yüklüyor.

Diyarbakır’da devlete ait bir anaokulu, çocuklarını kaydetmek isteyen velilere dikkat çekici bir taahhütname imzalatıyor. Kimi ailelerin imzalamadığı taahhütnamede, koronavirüs (Kovid-19) salgını belirtilerin görülmesi üzerine yaşanacak şikayetler velilere yükleniyor.

TAAHHÜTNAME FORMU

Taahhütname formunda, “Çocuğumun ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikayeti olması durumu ile aile içerisinde solunum yolu şikayetleri gelişen veya solunum yolu enfeksiyonu hikayesi ile hastane yatışı yapılan kişi varlığında ya da Covid-19 tanısı alan kişi bulunması durumunda çocuğumu kuruma getirmemem gerektiği konusunda bilgilendirildim. Yukarıda belirtilen durumlarda çocuğumu kuruma getirmeyeceğimi kabul ve taahhüt ederim” ifadelerine yer verildi.

EĞİTİM SEN: YAKLAŞIM DOĞRU DEĞİL

Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Sadrettin Kaya, okullarda bu yaklaşımın doğru olmadığını belirterek, okulların kendi sorumluluklarını veliye ve öğrenciye yükleyemeyeceğini söyledi. Devletin kamusal sorumluluğunu göstermek zorunda olduğuna dikkati çeken Kaya, hastalığın bazı belirtilerinin tespiti için ateş ölçere ihtiyaç olduğunu, yoksul aileler dijital cihazı alamayacakları için bunun devlet tarafından sağlanması gerektiğini söyledi. Kaya, “Eğer okullara dair bir karar alınacaksa eğitim ve sağlık alanının demokratik katılımı ile almalıdır” dedi.
Etiketler: | |