Yedi renk tek yürek!

Kendilerine "Yedi renk tek yürek" adını veren Sivil Toplum Örgütü Üyeleri, AK Parti Milletvekili Külnk ve Turan'la, Sur esnafıyla bir araya geldi. Çay içip, alış veren yapan heyet üyeleri, "barışa" vurgu yaptı.

Yedi renk tek yürek!

PKK'lılara düzenlenen operasyon sırasında olumsuz etkilenen merkez Sur İlçesi esnafına, aralarında Ak Parti milletvekilleri Metin Külünk ile Hasan Turan'ın da bulunduğu, kendilerine 'Yedi renk tek yürek' adın veren sivil toplum örgütü üyeleri dün Diyarbakır'a geldi.

ULU CAMİ ÖNÜNDE VATANDAŞLARLA

Ulu Cami önündeki vatandaşlarla görüşürken, Sur mağduru bir vatandaşın sorununu dinleyerek sohbet etti. Bu sırada milletvekili Külünk ile bir bir vatandaş arasında diyalog yaşandı.

KİM BOZDU SENİN PSİKOLOJİNİ

"Biz bu coğrafya şiddet ve baskı istemiyoruz. Bizim psikolojimiz bozuldu" derken, Külünk ise, "Kim bozdu senin psikolojini? Elini tetiğe götüren. Çözüm sürecini kim bitirdi? Elini tetiğe götüren bitirdi. Devlet silaha teslim olmaz" dedi. Milletvekilleri ve beraberindeki heyet daha sonra cuma namazı kıldıktan sonra esnaf ve vatandaşlarla çay içip, sohbet ederek alışveriş yaptı.

DİYARBAKIR DESTEK VERMEDİ

Heyet Diyarbakır Valiliğine geçerek Vali Hüseyin Aksoy ile görüştü. Aksoy, Sur'da yaşanan terör olaylarından sonra bölge halkının örgütün gerçek yüzünü gördüğünü ifade ederek, özellikle hukuk dışı olarak yapılan birçok çağrıya halkın destek vermediğini, bunun için de Diyarbakır halkına teşekkür ettiklerini kaydetti.

MİLLETVEKİLLERİ KONUŞTU

Milletvekili Turan "Kardeşliğimizin arasına kimse giremez. Biz terörü birlikte yeneceğiz. Diyarbakır'daki kardeşlerimizi terörle arasına mesafe koyduğu için tebrik ediyorum. Allah hepsinden razı olsun" derken Külünk, "Sur yeniden imar edilecek. Burada dünya şaheseri bir şehir çıkacak ortaya. Şimdi yaralar sarılmaya çalışılıyor" diye konuştu.

DİYARBAKIR-AK Parti İstanbul milletvekilleri Hasan Turan, Metin Külünk ve Yedi Renk Tek Yürek Platformu'na üye dernek ve vakıf başkanlarından oluşan 41 kişilik heyet, Diyarbakır'da temaslarda bulundu. Grup, Sur esnafı ile ilçede görev yapan güvenlik güçlerini ziyaret ederek alış-veriş yaptı.

VATANDAŞLARLA GÖRÜŞTÜLER

Diyarbakır'da 2 Aralık günü sokağa çıkma yasağı konulan ve PKK'lı teröristlere yönelik operasyonların tamamlandığı ve 5 mahallesinde yasağın sürdüğü merkez Sur İlçesi'nde zarar gören esnafa destek vermek için kendilerine 'Yedi renk tek yürek' adını verin aralarında Ak Parti İstanbul milletvekilleri Metin Külünk, Hasan Turan ile sivil toplum örgütü üyeleri AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar'ın eşliğinde, Sur esnafı ile ilçede görev yapan güvenlik güçlerini ziyaret etti. Milletvekili Külünk, yaşanan çatışmalardan dolayı yaraların hızlı bir şekilde sarılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, şunları söyledi:

DAYANIŞMA İÇİN BURADAYIZ

"Sur'daki operasyonların bitmesinin ardından Diyarbakırlı kardeşlerimize teşekkür etmek, bu çetin mücadeleyi veren güvenlik güçlerimize teşekkür etmek ve de Sur halkı ve esnaf kardeşlerimizle dayanışma içerisinde olduğumuzu onları yalnız bırakmadığımızı ifade etmek üzere buradayız. Terör örgütüne mesafe koyan, terör örgütünü tasfiye eden kardeşliğin terör örgütünü tasfiye ettiği bir yerin adresi olan Diyarbakırlı hemşehrilerimize, vatandaşlarımıza şükranlarımızı ifade ediyoruz. Onların yalnız olmadıklarını, Sur'da yaraların sarılma noktasında hükümetimizin, sayın Başbakanımızın Sur'a gelerek ifade ettiği tüm programların yerine geleceğinin vatandaşlarımızın emin olması ve beraberinde Sur'un yeniden, Sur'un ruhuna uygun bir şekilde imar edileceğini, burada adım, adım vatandaşlarımızın tüm yaralarının sarılacağını bir kez daha ifade ediyorum. İstanbul'daki tüm hemşehri derneklerini bu vesileyle Diyarbakır'a davet ediyorum. Diyarbakır'da, huzur ve bereket, güler yüz var. Diyarbakır halkı yaşadığı bu zor günlerin ardından ülkenin neresinden olursa olsun, doğusundan batısına, kuzeyinden, güneyinden vatandaşlarımızı, kardeşlerini buraya bekliyor" dedi.

YARALAR SARILACAK

Milletvekili Hasan Turan da Diyarbakır'ın Türkiye, Türkiye'nin Diyarbakır olduğunu söyleyerek, "Türkiye'nin 78 milyonu, 7 bölgesini birbirinden koparamazsınız, ayıramazsınız. Bu fotoğrafta onun göstergesidir. Biz de bu fotoğrafın mimarlarına icabet ederek buraya geldik, burada olmaktan çok mutluyuyuz. Diyarbakır'ın bu halini görünce de çok umutlandık. Acı şeylerin geride kalacağı hatıraların, yaraların, hızlı bir şekilde sarılacak hem hükümetimiz hem de milletimiz tarafından. Bu coğrafyanın en güzel geçmişi, geleceği, kadim kültürü devlet ve millet el ele çalışır bu coğrafyada" dedi.

SUR KOMPLE YENİLENECEK

Heyet daha sonra Ulu Cami önündeki vatandaşlarla görüşürken, Sur mağduru bir vatandaşın sorununu dinleyerek sohbet etti. Bu sırada milletvekili Külünk ile bir bir vatandaş arasında diyalog yaşandı. Külünk, "Bu devlete, bu millete kim silah uzatırsa cevabını alır. Sur komple yenilenecek, nasıl yenilenecek o size söylenen yalanlar üzerinden değil. Sur'un tarihi dokusuna uygun olarak, Sur içerisindekilerin hepsinin mağduriyetleri gideriliyor mu? Gideriliyor. Valilik, kaymakamlık üzerine düşeni yapıyor mu? Şu anda orada dikkat edilen nokta şu. İçeride henüz güvenlik araması yapılıyor. Güvenlik aramasının yapılma sebebi şu. İçeride, bunların ne bıraktıkları belli değil. Arkada ne bıraktıkları yakmak ve yıkmak için. Devlet bu anlamda o bölgeyi tamamen temizledikten sonra" dedi.

KİM BOZDU SENİN PSİKOLOJİNİ

Milletvekili Külünk'ün bu konuşmaları üzerine vatandaş, "Biz bu coğrafya şiddet ve baskı istemiyoruz. Bizim psikolojimiz bozuldu" dedi. Vatandaşın sözleri üzerine Külünk, "Bu ülkede şiddette yok, baskıda yok. Bir ülkede silah varsa orada huzur yoktur. Kim bozdu senin psikolojini? Elini tetiğe götüren. Çözüm sürecini kim bitirdi? Elini tetiğe götüren bitirdi. Devlet silaha teslim olmaz" dedi.

Milletvekilleri ve beraberindeki heyet daha sonra tarihi Ulu Cami'nde cuma namazı kıldıktan sonra esnaf ve vatandaşlarla çay içip, sohbet ederek alışveriş yaptı.

İL VALİSİNE ZİYARET YAPILDI

Tarihi Ulu Camide cuma namazını kılan heyet daha sonra Diyarbakır Valiliğine geçerek Vali Hüseyin Aksoy ile görüştü.

Vali Aksoy, heyete terör olaylarının verdiği tahribat ve devletin yaptığı yardımlar ve çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Türkiye'nin bir bütün olduğunu ifade eden Aksoy, devletin sadece Sur'un kültürel gelişmesine ve kalkınmasına katkı amaçlı 130 milyon lira harcama yaptığını belirtti. Devletin ve hükümetin Diyarbakır'ı önemsediğine işaret eden Aksoy, şunları kaydetti:

DİYARBAKIR HALKINA TEŞEKKÜR

"Uluslararası uçuşların başladığı Diyarbakır Havalimanı ile bölgenin turizm hareketliliği daha iyi bir noktaya gelecek. Diyarbakır'da mevcut bir organize sanayi bölgesi var. Yeni bir tekstilkent kurulumuyla ilgili çalışmalarımızı tamamladık, mütevelli heyeti oluşturarak ilgili bakanlık onayına sunduk. Önümüzdeki dönemlerde farklı organize sanayi bölgeleri ve lojistik merkezleri yapmak gibi bir takım çalışmalarımız var. GAP'ın önemli bir ayağı olan Silvan Sulama Projesi tamamlandığında 308 bin kişiye istihdam alanı açılacak. Yine şehrimizde 33 bin kişilik stadyum inşa ediliyor."

Aksoy, Sur'da yaşanan terör olaylarından sonra bölge halkının terör örgütünün gerçek yüzünü gördüğünü ifade ederek, kazılan çukurların, kurulan barikatların tuzaklanan patlayıcıların halka büyük zarar verdiğini söyledi.

HUKUK DIŞI YAPILANMALARA DİKKAT

Halkın bunu yaşayarak gördüğünü ve örgüte olan desteğini geri çektiğini anlatan Aksoy, özellikle hukuk dışı olarak yapılan birçok çağrıya halkın destek vermediğini, bunun için de Diyarbakır halkına teşekkür ettiklerini kaydetti.

Aksoy, devletin terör mağduru Sur halkına sahip çıktığına dikkati çekerek, "Devletin şefkatli ve sıcak yüzünü vatandaşlarımıza sunma adına bütün imkanlarımızı ortaya koyuyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız ile ilgili bakanlarımız da büyük bir hassasiyet içerisinde bu çalışmalarımızı destekliyor, katkılarını sunuyor. Önümüzdeki süreçte bu yaraları daha hızlı şekilde saracağız." ifadelerini kullandı.

TERÖRÜ BİRLİKTE YENECEĞİZ

Milletvekili Turan da terörün en kısa zamanda bu coğrafyadan çıkmasını dilediğini belirtti.

Türkiye'nin diğer bölgelerine temsilen Diyarbakır'a geldiklerini vurgulayan Turan, Türkiye'ye ve İslam dünyasına, "Biz biriz, birlikteyiz, birlikte Türkiyeyiz, kardeşiz" mesajını vermek istediklerini aktardı.

Turan, Diyarbakır'da yaşanan terör saldırılarına değinerek, "Halkımız bu olayların sıkıntısını çekti. Milletimiz geçmişte olduğu gibi bu zor günleri geride bırakacaktır. Özgürlük ve hak mücadelesini verdiklerini iddia edenler esasında buraya zarar veriyor. Buna hep beraber dur dememiz lazım. Kardeşliğimizin arasına kimse giremez. Biz terörü birlikte yeneceğiz. Diyarbakır'daki kardeşlerimizi terörle arasına mesafe koyduğu için tebrik ediyorum. Allah hepsinden razı olsun" diye konuştu.

Yedi Renk Tek Yürek Platformu adına konuşan Rize Araştırmalar Vakfı Başkanı Ömer Erdoğan ise Türkiye'nin tüm illerinin bugün Diyarbakır'da olduğunu, Diyarbakır'ın nabzının bugün Anadolu'nun nabzı olduğunu belirtti.

Erdoğan, Diyarbakır'da güler yüzlü insanları görmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, kentteki izlenimlerine ilişkin İstanbul'da sivil toplum kuruluşları ile toplantılar yapacaklarını kaydetti.

Kaynak: Diyarbakır Söz