Görüş Bildir

2 ayda İdlib'de 487 sivili öldürdü

2 ayda İdlib'de 487 sivili öldürdü

Esed rejimi ve destekçilerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne saldırılarında 26 Nisan-23 Haziran arasında 487 sivil öldü.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşşar Esed ve destekçilerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne 26 Nisan-23 Haziran arasında gerçekleştirdiği saldırılarda 487 sivilin hayatını kaybettiğini, bin 495 sivilin yaralandığını bildirdi.

SNHR raporunda, Esed rejimi ordusu ve İran destekli yabancı teröristlerden oluşan rejim güçleri ile Rusya'nın, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne yönelik saldırılarının sürdüğü anımsatıldı.

Ağın raporunda, rejim güçleri ve Rusya'nın saldırılarında 26 Nisan-23 Haziran arasında 118'i çocuk, 92'si kadın toplam 487 sivilin hayatını kaybettiği bilgisine yer verildi.

Raporda, söz konusu dönemde çoğu kadın ve çocuktan oluşan bin 495 sivilin yaralandığı ifade edildi.

En çok bombalanan sivil yerleşimler

Esed rejimi ve destekçileri 26 Nisan-23 Haziran arasında İdlib'in güney kırsalı, Hama ilinin kuzey kırsalı ve Lazkiye ili kırsalında çok sayıda yerleşime hava ve kara saldırıları düzenledi.

Buna göre rejim ve destekçilerinin söz konusu sürede en çok hedef aldığı noktalar şöyle:

İdlib: Kefrenbil, Serakib, Maaratinuman ve Han Şeyhun ilçeleri, Tamaniye, Kensafra ve Bıdama beldeleri ile Habit, Cuzef, Kefer Battih, Sfuhen,İblin, Ureynibe, Marand, Han Es Sübül, Marzita, El Mastume, Hiş, Marrethırme, Binin, El Erbain, Has, Bara İhsam, Babulin, Kirısaa ve Kefer Sicne köyleri.

Hama: Kefer Zita ve Latamine ilçeleri, Arbain beldesi ile Rekaya, Hısraya, Tel Meleh, Cubbeyn, Zekat ve Huveyz köyleri.

Lazkiye: Kebine ve Maraan köyleri
Etiketler: | |