216 Pulitzer ödüllerini kazananlar

Dünyanın en iyi önemli gazetecilik ve haber ödülleri arasında gösterilen Pulitzer'e layık görülenler New York'ta düzenlenen bir törenle açıklandı.

216 Pulitzer ödüllerini kazananlar

New York'ta bulunan Columbia Üniversitesi'ndeki Pulitzer Salonu'nda yapılan toplantıda açıklanan yılın en iyileri arasına İstanbul Photo Awards'ta tekil fotoğraf dalında ödül kazanan Sergey Ponomarev da girdi. Suriye'de yaşanan savaştan kaçan ve Avrupa'ya gitmeye çalışan mültecilerin Ege Denizi'nde karşılaştıkları dramı anlatan fotoğraflarıyla İstanbul Photo Awards'ta ödülün sahibi olan New York Times'ın serbest fotoğrafçısı Ponomarev, aynı fotoğrafla Pulitzer ödülünü de kazanarak, yıla damgasını vurmuş oldu.

Bu yıl 100. yılını kutlayan Pulitzer'de habercilik ödülüne Los Angeles Times, araştırmacı gazetecilik ödülüne Tampa Bay Times'tan Leonora LaPeter Anton ve Anthony Cormier ile Sarasota Herald Tribune'den Michael Braga layık görüldü.

Kamu hizmeti dalında AP'nin ilk sırayı aldığı Pulitzer'de ulusal gazetecilik kategorisinde Washington Post ekibi, uluslararası alanda ise New York Times'tan Alissia Rubin Afgan kadınların yaşadığı zorlukları anlattığı haberiyle birinci seçildi.

"ULUSAL ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Törenin ardından konuşan Pulitzer ödülleri yöneticisi Mike Pride, Pulitzer'in ABD'de çıkan haber, fotoğraf, yazı dizisi ve edebiyat ürünlerini ödüllendirmeye devam edeceğini belirterek, ''Pulitzer kurulduğundan beri, 100 yıldır, ulusal düzeyde gazetecilik alanındaki önemli çalışmaları ödüllendiriyor ve önümüzdeki dönemde de bunu sürdürmeye devam edecek.'' dedi.

Pulitzer'in uluslararası çalışmaları ödüllendirip ödüllerdirmeyeceğine ilişkin soru üzerine de Pride, ''(Olmaz) diyemem ancak şu an için Pulitzer Komisyonu'nun bu yönde bir kararı yok. Biz ABD'de çıkan, yayınlanan çalışmaları değerlendiriyoruz. Uluslararası alana çıkmak birçok zorluğu da beraberinde getiriyor. Bize bununla ilgili yoğun teklifler geliyor ve biliyoruz ki ABD dışında, başka dillerde de çok iyi çalışmalar yapılıyor ancak biz sadece ulusal çalışmaları değerlendirmeye devam edeceğiz'' değerlendirmesinde bulundu.

Bu yılın Pulitzer kazananları şöyle:

Kamu hizmeti: AP

Flaş haber: Los Angeles Times

Araştırmacı gazetecilik: Tampa Bay Times'tan Leonora LaPeter Anton ve Anthony Cormier, Sarasota Herald Tribune'den Michael Braga

Açıklayıcı gazetecilik: ProPublica'dan T. Christian Miller ve The Marshall Project'ten Ken Armstrong

Yerel gazetecilik: Tampa Bay Times'tan Michael LaForgia, Cara Fitzpatrick ve Lisa Gartner

Ulusal gazetecilik: The Washington Post ekibi

Uluslararası gazetecilik: New York Times'tan Alissa Rubin

Analiz haber: The New Yorker'dan Kathryn Schulz

Yorum: The Boston Globe'dan Farah Stockman

Eleştiri: The New Yorker'dan Emily Nussbaum

Editöryal yazı: Sun Newspaper'dan John Hackworth

Editöryal karikatür: Sacramento Bee'den Jack Ohmann

Flaş haber fotoğrafı: The New York Times’tan Mauricio Lima, Sergey Ponomarev, Tyler Hicks ve Daniel Etter

Hikaye fotoğrafı: The Boston Globe'dan Jessica Rinaldi

Roman: The Sympathizer, (Viet Thanh Nguyen)

Drama: Hamilton, (Lin-Manuel Miranda)

Tarih: Custer's Trials: A Life on the Frontier of a New America, (T.J. Stiles)

Kaynak: Habertürk

Kaynak: Anadolu Ajansı