Görüş Bildir

Afganistan'da saldırı: 2'si istihbarat yetkilisi 7 kişi öldü

Afganistan'da düzenlenen iki ayrı saldırıda yol kenarına döşenen bombaların infilak ettirilmesi sonucu 7 kişi hayatını kaybetti.

Afganistan'da saldırı: 2'si istihbarat yetkilisi 7 kişi öldü

Afgan yetkililer Perşembe sabahı erken saatlerde, Helmand eyaletinin Nawa ilçesinin istihbarat Dairesi Başkanı Muhammed İsmail ve korumasının bulunduğu aracın geçişi sırasında yol kenarındaki bombanın infilak ettiğini belirtti.

Patlamada her ikisinin de hayatını kaybettiğini  belirten yetkililer saldırının Taliban tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Yetkililer benzer bir diğer saldırının ise Çarşamba akşamı, Doğu Gazni eyaletinin Andar bölgesinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

Yetkililer, bu saldırıda 2'si kadın, biri çocuk olmak üzere 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirdi.

Hayatını kaybedenlerin aynı aileden oldukları ve Logar eyaletinden Gazni'deki akrabalarını ziyaret etmek için yola çıktıkları kaydedildi.

Açıklamada, kurbanların yakınlarının bilgilendirildiği belirtildi.

UNAMA: 3 ayda 500'den fazla sivil hayatını kaybetti

Afganistan'daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu'nun (UNAMA), geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2020 yılının ilk üç ayında Afganistan'daki çatışmalar nedeniyle 500'den fazla sivilin öldürüldüğünü belirtti.

UNAMA, aynı dönemde çatışmada toplam 760 sivilin de yaralandığını bildirdi.

Misyon, sivil kayıpların yüzde 55'inin Taliban ve diğer isyancı gruplar, yüzde 32'sini güvenlik güçlerine atfederken, yüzde 13'ünün diğer nedenlerden kaynaklandığını belirtti.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi