Avusturyadaki Türk işçiler huzursuz

Aşağı Avusturya İşçi Odaları (Arbeiterkammer NÖ) Türk vatandaşlarına yönelik 13 yıldır sunduğu Türkçe İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku (Arbeits- und Sozialrecht) hizmetini sonlandırdı. Karara Türk işçi temsilcileri büyük tepki gösterdi.

Avusturyadaki Türk işçiler huzursuz
Kararın alınmasında bu kurumun Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) başkanı Markus Wieser´in rolünün büyük olduğunu iddia eden Schäfler Austria fabrikasında işçi temsilcilerinden Erol Nokta ”Seçimlerden önce Türklere şirin görünen ve büyük oranda onların oyunu alan Başkan Wieser´in bu tutumunu anlamak çok zordur. Bu anlamsız karar sonucu eyalette yaşayan binlerce vatandaşımız mağdur durumdadır. AK NÖ yaptığı basın açıklamalarında bunu çaresizce yalanlamakta fakat başkanının kişisel hırsları nedeniyle bu gerçeği saklamakta oldukça da zorlanmaktadır“ şeklinde konuştu.

”Türkçe Hukuk Danışmanlığı fiilen kalkmıştır” diyen diğer işçi temsilcilerinden Murat Kurt, Cafer Akkan ve Ali Rıza Yılmaz İşçi Odası Başkanı Markus Wieser’i sorumlu tutarak ”AK NÖ İşçi Odası Türkçe hizmetlerin kaldırılmasını aslı astarı olmayan düzmece basın açıklamalarıyla telaşla örtbas etmeye çalışmakta, umutsuzca günü kurtarmaya çabalamaktadır. Sayın Başkan Markus Wieser´in politik kariyeri ve hırsları bizi zerre ilgilendirmez. Aşağı Avusturya İşçi Odaları işçilerin malıdır ve aidat ödeyen her millete hizmet vermelidir. Tepki vermezsek bugün NÖ yarın başka eyaletler bunu takip edecektir. Millete yazıktır, vatandaşa yazıktır, işçiye ve emekçiye yazıktır! Kimse Türk işçilerinin sabrını ölçmesin!“ açıklamasında bulundular.

Kaynak: Diyarbakır Söz