Görüş Bildir

Esed'den İdlib'e beyaz fosforlu saldırı!

Esed'den İdlib'e beyaz fosforlu saldırı!

Suriye'deki rejim güçleri, İdlib çevresindeki yerleşimleri kullanımı yasak olan beyaz fosfor bombasıyla vurdu, saldırının ardından tarım arazileri yandı. Gece saatlerindeki hava saldırılarında ise altı sivil hayatını kaybetti.

Beşşar Esed rejimi güçleri, "İdlib Gerginliği Azaltma  Bölgesi"ne dün gece saatlerinde kullanımı yasak "beyaz fosfor" bombasıyla  saldırdı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed rejimini, dün gece  saatlerinde İdlib'in güneyindeki Han Şeyhun ilçesi ve Abidin köyüne beyaz fosfor  bombasıyla saldırı düzenledi.

Bombardımanda Han Şeyhun ilçesi ile Abidin köyünün çevresindeki tarım  arazilerinde yangın çıktı.

Söz konusu yangınlar henüz kontrol altına alınamazken, onlarca hektar  tarlanın mahsul alamadan yandığı belirtildi.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde düşüşü net olarak görünen beyaz  fosforun, silah olarak kullanımı uluslararası savaş hukukuna göre yasak.

Soluma yolu ile vücuda alındığında zehirleyen fosfor, daha çok yüksek  yanma reaksiyonuyla nefes darlığına yol açarak beyin ile akciğerlerde ağır hasara  ve ölüme sebep oluyor.

Han Şeyhun ilçesi ile Abidin köyü, rejim güçlerinin son iki ayda  yoğunlaştırdığı saldırılar nedeniyle büyük ölçüde boşalmıştı. Bu nedenle can  kaybının yaşanmadığı tahmin ediliyor.

Gece bombardımanı

'İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi' sınırları içindeki sivil yerleşimlere dün gece saatlerinde düzenlediği hava saldırılarında ise altı sivil yaşamını yitirdi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed rejimi ordusu ve İran destekli terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, İdlib'in Kefrenbil ve Han Şeyhun ilçesi ve Ermeneya, Fattere, Termela, Der Sünbül, Has, El Habit köyleri ile Hama'nın kuzey kırsalındaki Kefrenbüde, Latamine ve Kefer Zita ilçesine hava  saldırıları yaptı.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre,  dün gece saatlerinde İdlib'in Kefrenbil ve Han Şeyhun ilçeleri, Ermenaya ve  Fattere köyleri ile Hama'nın Latamine ve Kefer Zite ilçelerine gerçekleştirilen  hava saldırılarında 6 sivil hayatını kaybetti.

'İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki durum

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından  bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde.

Halihazırda iç göç ile nüfusu yaklaşık 4 milyona ulaşan İdlib'in  merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun  hedef aldığı bölgelerin başında geldi.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında,  İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin  ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya, ek mutabakata vardı.  Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata  rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da 25-26  Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan  saldırılar aynı yoğunlukta sürüyor.

Sivil Savunma kaynakları, 25 Nisan'dan bu yana yapılan saldırılarda en  az 210 sivilin yaşamını yitirdiğini, 515'den fazla sivilin yaralandığını  belirtiyor.

Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib  mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den bu yana ateşkesi ihlal ederek  gerçekleştirdiği saldırılarda 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Esed rejimi, İran destekli terörist gruplar ve Rusya'nın hava  desteğiyle, yaklaşık yaklaşık bir ay önce başlattığı "İdlib Gerginliği Azaltma  Bölgesi"ne geniş çaplı saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele  geçirdi. Askeri muhalifler ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden ele  geçirmek için zaman zaman operasyon düzenliyor.
Etiketler: | |