GÜL: GÜLÜNÇ BİR DURUM!

Gül, İsrail'in; ''Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik saldırı konusunda kendisinin araştırma yapacağını'' açıklamasıyla ilgili, ''Çok gülünç bir durum olur'' dedi.

GÜL: GÜLÜNÇ BİR DURUM!

İSTANBUL-Fatih Üniversitesi mezuniyet töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,, bir gazetecinin, ''Le Monde gazetesine İsrail'in özür dilemesi ve mağdurlardan özür dilemesi durumunda ilişkilerin gözden geçirilebileceği'' yönünde görüş açıkladığını hatırlatması üzerine, ''Okudunuz mu? Ne söylediysem onlar işte. O mülakatta söylediklerimin hepsi geçerli. Ben daha önceki konuşmamda da söyledim. Tekrar edip durmam doğrusu... Ancak bu mesele Türkiye'nin unutacağı veya unutturacağı bir mesele değildir. O açıdan bunları telafi etmenin yollarının ne olduğunu söyledim'' diye konuştu.

''İsrail'in Heron ile ilgili teknisyenleri Türkiye'den çektiği yönünde haberler var. Nasıl değerlendireceksiniz?'' diye sorulan Gül, ''Olabilir, kendi bilecekleri bir iş'' dedi. Cumhurbaşkanı Gül, ''İsrail ile ilişkiler konusunda bundan sonra nasıl bir süreç izleneceğine'' ilişkin soruya da ''Yapacaklarına bağlı'' şeklinde yanıt verdi.

ÖZÜR DİLENİR Mİ- TAZMİNAT ÖDER Mİ?

''Özür dilenir ve tazminat ödenirse Türkiye-İsrail ilişkileri eskisi gibi olur mu?'' sorusu yöneltilen Gül, şunları kaydetti: ''Bakalım, önce yapılması gerekenler yapılsın. Uluslararası hukukun gerekleri ortada. Ayrıca BM Genel Sekreterinin bütün Güvenlik Konseyi adına kurduğu bir araştırma komitesi var. Başına da Yeni Zelanda'nın eski başbakanı getirildi, bir İsrailli, bir Türk ve uluslararası bir uzman konuldu. Dolayısıyla bu kurulun önce iyi bir araştırma yapması, her şeyi toparlaması ve ona göre raporunu hazırlamasına baştan fırsat vermek gerekir. Buna fırsat verilmezse İsrail'in; 'ben kendim bu araştırmayı yapacağım' demesi çok gülünç bir durum olur. O zaman insana hemen sorarlar; Kuzey Kore'de Güney Kore'nin o batan gemisiyle ilgili araştırmayı Kuzey Kore kendisi yapması gerekir. Dolayısıyla uluslararası bu tip konularda tutarlı olmak gerekir. İlk yapılacak şey bu tabii ki... Ondan sonra da bu işin, yapılan bu büyük gerçekten hatanın telafisinin yolları vardır. Bunu bilir ülkeler nasıl yapacaklarını... Onları yapmaları lazım. Beklentimiz o şimdi.''

Cumhurbaşkanı Gül, ''Beklentinizin karşılanacağına inanıyor musunuz?'' yönündeki soruya da ''Kendileri bilir'' karşılığını verdi.

Kaynak: Diyarbakır Söz