Görüş Bildir

Hiroşima atom bombasında ölenler için ağlıyor

Hiroşima atom bombasında ölenler için ağlıyor

Japonya'nın Hiroşima kenti, ABD'nin 2. Dünya Savaşı'nın sonlarındaki atom bombası saldırısında ölen 140 bin kişiyi anıyor. Kentin Belediye Başkanı Kazumi Matzui, saldırının 75'inci yıldönümünde dünyaya birlik olma ve bencil ulusalcılığı reddetme çağrısı yaptı.

Japonya’nın Hiroşima kenti bugün insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden birinde hayatını kaybedenleri anıyor. ABD’nin 2. Dünya Savaşı’nın sonlarında Hiroşima’ya attığı “Little Boy” adlı atom bombası, yarısı saldırı anında, diğer yarısı da sonrasında olmak üzere 140 bin kişinin ölümüne yol açmıştı.

‘SİVİL TOPLUM BENCİL ULUSALCILIĞI REDDETMELİ’

Dünyadaki ilk nükleer saldırının 75’inci yılı vesilesiyle bir barış deklarasyonu açıklayan Hiroşima Belediye Başkanı Kazumi Matzui, dünyaya nükleer silahlar ya da korona pandemisi dahil insanlığa yönelik her tehdide karşı birlik çağrısı yaptı. Deutsche Welle’nin aktardığına göre Matzai, sivil toplumun “bencil ulusalcılığı” reddetmesi ve her tür tehdide karşı birlik olunması gerektiğini belirterek ülkesini BM’nin Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması’na taraf olmaya çağırdı. Matzai, Japonya’nın nükleer silah sahibi ülkelerle nükleer silahı olmayan ülkeler arasında bir arabuluculuk rolü üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

ABE: JAPONYA ELİNDEN GELENİ YAPACAK

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise Hiroşima’nın 75’inci yıldönümünde yaptığı açıklamada BM anlaşmasına değinmedi. Ancak Abe, “Atom bombasının kurbanı olan tek ülke olarak Japonya’nın nükleer silahların ortadan kaldırılması için çaba göstermesi bir yükümlülük. Japonya, kalıcı barış içinde ve nükleer silahsız bir dünya için elinden geleni yapacak” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de bir video mesajıyla Hiroşima kurbanlarını andı. “Bölünme, güvensizlik ve eksik diyalog, dünyayı dizginlenemeyen bir nükleer yarışa geri dönmekle tehdit ediyor” diyen Guterres, nükleer silaha sahip olan ülkelerin silahlarını modernize ettikleri ve daha tehlikeli silahlar ve nükleer başlıklar geliştirdikleri uyarısında bulundu.

ÜÇ GÜN SONRA DA NAGAZAKİ’YE ATILDI

ABD, Hiroşima’dan üç gün sonra, 9 Ağustos 1945’te de Nagazaki’ye atom bombası attı. Nagazaki’de de en az 74 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. 2. Dünya Savaşı, atom saldırılarının ardından Japonya’nın 15 Ağustos 1945’te teslim olmasıyla sona erdi. Nükleer saldırılarının etkisi Japonya’da yıllar boyu devam etti ve binlerci kişi radyoaktif kalıntıların yol açtığı hastalıklara maruz kaldı.
Etiketler: