Görüş Bildir

İRAN JESTİ!

İRAN JESTİ!

İRAN JESTİ!

TAHRAN  - İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Türkiye ile ilişkilerin kardeşlik ve dostluk esası üzerine geliştiğini belirterek, "İran ve Türkiye'nin çıkarlarının birbirinden ayrı olmadığını" söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Rahimi, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerini değerlendirdi.

İki ülke ilişkilerinin her alanda daha da geliştirilmesinin önemine değinen Rahimi, "İran, Türkiye ile işbirliği ve ilişkilerini kardeşlik ve dostluk esası üzerine geliştiriyor" dedi.

TÜRKİYE İRAN DİYALOĞU

"İran ve Türkiye'nin daha sıkı işbirliği yapmaları için bütün şartlar ve fırsatlar oluşmuş durumda" diyen Rahimi, işbirliğini geliştirmeye yönelik eldeki tüm işlerin bir an önce neticelendirilmesi gerektiğini belirtti.

İki ülkenin dış ticaret hacminde ortaya koydukları 30 milyar dolar hedefinin gerçekleşmesini ümit ettiğini belirten Rahimi, gümrük, sınır, ortak sanayi şehri kurulması, ulaştırma ve ticaret alanlarında yapılacak büyük işler olduğunu ifade etti.

KARDEŞLİK İLİŞKİLERİ

Rahimi, Türkiye ve İran'ın mevcut dış ticaret hacminin çok daha iyi bir noktaya ulaştırılmasının mümkün olduğunu kaydetti ve "İran, çıkarlarını Türkiye'nin çıkarlarından ayrı görmüyor" dedi.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım da konuşmasında, iki ülkenin ticari ilişkileri geliştirmesi için imkan ve potansiyellerin çok olduğunu söyledi.

Yardım, ekonomik ve ticari alanlarda işbirliğinin Türkiye ve İran'ın kalkınmasında önemli rol oynayabileceğini belirtti.

Ortak çalışmalara hız verilmesi gerektiğini kaydeden Yardım, Türkiye'nin İran ile ticaret hacmini artırmaya kararlı olduğunu söyledi.

Etiketler: