Görüş Bildir

Kerküklüler, kapılarını Fellucelilere açtı

İç çatışmaların devam ettiği Fellucede halk çareyi evini terk etmekte buluyor. Bir haftayı aşkın bir süredir elektrik, telefon ve sular kesik olduğu kentte, insanlar, kilometrelerce yol yürüyerek komşu şehirlere sığınıyor.

Kerküklüler, kapılarını Fellucelilere açtı

 İç çatışmaların devam ettiği Felluce'de elektrik, telefon ve sular kesik. İnsanlar, hem çatışmalar hem de imkansızlıklar nedeniyle çareyi evlerini terk etmekte buluyorlar. Irak ordusu ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında devam eden çatışmalardan kaçan Fellucelilerin bir kısmı, Kerküklü aileler tarafından misafir ediliyor. Saddam Hüseyin döneminde sürgün edildikleri günleri unutmayan Kerküklüler, çocuklarına ve kardeşlerine ait evleri boşaltarak Fellucelileri yerleştirdi.

Kaçış sürüyor

Irak ordusunun Enbar eyaletine bağlı Felluce ve Ramadi kentlerinde "Aşiret Devrimcilerini" ve IŞİD'i hedef elan operasyonları zaman zaman şiddetleniyor. Helikopterlerle bombalanan kentlerde elektrik, telefon ve sular kesildi. Çatışmalar nedeniyle bölgeden kaçış devam ediyor. Hava destekli operasyon yapıldığı için kent içerisinde araç kullanılamıyor. İnsanlar, kilometrelerce yürüyerek bölgeyi terk ediyor.

Evlerini bırakmak zorunda kalan ailelerin bir kısmı günler sonra güvenli bölgelere ulaşabiliyor. Aileler, burada araç kiralayarak ülkenin kuzeydeki kentlere sığınmaya çalışıyor.

Kerküklülerden ahde vefa

Kerkük'ün 10 kilometregüneyinde Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Türkalan Köyü, çatışmalardan kaçan ailelere sahip çıkıyor. Kontrol noktasında bekleyen güvenlik güçleri, Felluceli aileler geldiği zaman köylülerle irtibata geçiyor.

Köydeki halk, kontrol noktasından aldığı aileleri, müsait olan evlere dağıtıyor. Yıllar önce Saddam Hüseyin döneminde sürgün edildiklerinde Felluce'de misafir edilen Kerküklüler, bugün ahde vefa örneği göstererek çocuklarına ve kardeşlerine ait evleri boşaltarak sığınmacı aileleri yerleştiriyor.

Çatışmalar başladığı günden beri Türkalan Köyüne 40 aileden oluşan yaklaşık 500 kişi sığındı. Burada köylüler tarafından temin edilen gıda ve giyecekler sığınmacı ailelere dağıtılıyor.

"Savaş şiddetleniyor"

15 kişilik ailesiyle Felluce'den kaçarak Kerküklü bir ailenin yanına sığınan 45 yaşındaki Adnan Latif, AA muhabirine yaptığı açıklamada şiddet olaylarının neden olduğu şartların her geçen gün ağırlaştığını belirterek, ''Savaş şiddetleniyor ve sivil ölümleri artıyor. Hayat şartları ise belimizi büküyor. Savaştan önce 6 bin Irak dinarına aldığımız mutfak tüpünü, 75 bin dinara ancak alabiliyoruz. Felluce'de hayat durdu" dedi.

Bölgeden kaçışın çok sıkıntılı olduğunu belirten Latif, ''Yaşadığımız yer abluka altında olduğu için 3 gün yürümek zorunda kaldık. Hasta olan babamı sırtımda taşıdım. Ramadi'de kiraladığımız araçla kuzeye doğru yola çıktık'' diye konuştu.

"Ailelerin yiyecek ekmeği kalmadı"

Yiyecek ekmeği kalmayan ailelerin, çareyi kaçmakta bulduğunu dile getiren Latif, şöyle devam etti:

''Felluce'de şehre bütün giriş ve çıkışlar kapatıldı. Her yer uçaklarla bombalanıyor. Komşumun evine bomba isabet etti. Onların cenazesini enkazdan ben çıkardım. Bu olaydan sonra bir dakika bile kalmak istemedik. Tek geçim kaynağımız olan hayvanlarımızı kaybettik. 15 kişi buradayız ve ne kadar kalacağımız belli değil. Köy halkı, bize evini açtı. Onlara çok teşekkür ediyoruz. Şu an en büyük sorun babamın hastalığı. Yetkililerin babama sahip çıkmasını istiyorum.''

"Bizim aramızda Şii-Sünni ayrımı yok"

Adnan Latif ve ailesini evinde misafir eden Abdülkasım Beyatoğlu da Saddam Hüseyin'in yıllar önce kendilerini Felluce'ye sürdüğünü hatırlatarak, ''Onlar, o zaman bize her türlü yardımı yapmışlardı. Biz de bugün kapılarımızı onlara açtık. Aslına bakarsanız ben Şii bir Türkmenim, onlar ise Sünniler. Ama biz aramızda Şii-Sünni ayrımı yok. Yöneticilerin kirli oyunlarından dolayı sanki Şii-Sünni düşmanlığı varmış gibi gösteriliyor'' şeklinde konuştu. 

Felluce'den gelen Muhammet Salih, kaçtıkları sırada ölmemek için farklı yollar denediklerini, kiraladıkları araçla Kerkük'e vardıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bölgemizde şiddetli çatışmalar yaşanıyor bu yüzden herkes kaçmaya çalışıyor. Bizler kaçıp Kerkük'e sığınarak canımız kurtardık. Sağolsun Kerkük halkı bizi burada çok iyi karşıladı. Çarşıda alışveriş yaptığımızda kimse bizden para almıyor. İhtiyaçlarımızı gidermeye çalışıyorlar. Bizler buradayız ancak aklımız imkan bulup kaçamayan sevdiklerimizde."

Savaş mağduru aileler için evlerini boşalttılar

Evinde 27 kişilik üç aileyi ağırlayan Hüseyin Helef de Fellucelilerin 3-4 gündür köylerine sığındığını söyledi. Kardeşiyle birlikte evlerini boşaltarak babalarının evlerine geçtiklerini anlatan Helef, boşalan evlerine Felluce'den gelen aileleri yerleştirdiklerini belirtti.

font-family:Arial;mso-fareast-font-family:Times; mso-ansi-language:TR;mso-fareast-language:EN-US;mso-bidi-language:AR-SA">Bu arada sadece Kerkük'e değil, çevredeki diğer kentlere de çok sayıya Ramadili ve Felluceli ailenin sığındığı belirtiliyor. Irak Kızılay'ı evini terk edip, Musul, Kerkük ve Erbil gibi kentlere yerleşen ailelere zaman zaman insani yardımda bulunuyor.

Etiketler: