KRİTİK ZİRVE!

KRİTİK ZİRVE!

KRİTİK ZİRVE!

Türkiye'nin de üyesi olmasına rağmen adı kamuoyunda fazlaca bilinmeyen Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (AİGK/CICA) devlet ve hükümet başkanları zirvesi çok kritik bir zamanda İstanbul'da toplanacak.

6-8 Haziran tarihleri arasında İstanbul Çırağan Sarayı'nda yapılacak toplantı nedeniyle Türkiye'ye çok sayıda dünya liderinin gelmesi bekleniyor. Asya'daki barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla kurulan AİGK'nın devlet başkanları zirvesi dört yılda bir düzenleniyor.

Ancak bu yılki toplantıya İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği operasyonun yankılarının damgasını vurması bekleniyor.

İSTANBUL'DA YAPILACAK

AİGK'ye İsrail de üye. Birkaç hafta önce İsrail'den bir heyetin de toplantıya katılacağı açıklanmıştı. Ancak son yaşanan üzerine heyetin ziyaret planlarında bir değişiklik olup olmayacağı bilinmiyor.

AİGK'ye Afganistan, Azerbaycan, Çin, Mısır, Hindistan, İran, İsrail, Ürdün, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Filistin, Kore Cumhuriyeti, Rusya, Tacikistan, Tayland, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Özbekistan üye. Şu andaki dönem başkanlığını Türkiye yürüttüğü için zirve de İstanbul'da yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ev sahipliği yapacağı Zirveye şu ana kadar Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev geleceklerini açıkladı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da katılması bekleniyor.

Kaynak: Diyarbakır Söz