LİDERLERE IRAK MESAJI VERDİ!

Gül'ün, Irak seçimlerinin ele alındığı Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi ile yaptığı görüşmede, bütün kesimleri kapsayacak bir hükümetin başarılı olacağı mesajını verdiği bildirildi.

LİDERLERE IRAK MESAJI VERDİ!

İSTANBUL  - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Irak seçimlerinin ele alındığı Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi ile yaptığı görüşmede, bütün kesimleri kapsayacak bir hükümetin başarılı olacağı mesajını verdiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, Gül-Haşimi görüşmesinde Irak'taki seçimlerin ele alındığını ve Haşimi'nin Cumhurbaşkanı Gül'e hükümet kurma çalışmaları hakkında bilgi verdiğini belirtti.

Görüşmede Gül'ün, Irak'ta bütün kesimleri kapsayıcı bir hükümetin kurulmasının önemine işaret ederek, böyle bir hükümetin başarılı olacağı, ancak buna Irak'ın kendisinin karar vereceği görüşünü aktardığı kaydedildi.

Gül'ün ayrıca Haşimi'yi, Irak'ın, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) üyeliği dolayısıyla kutladığı bildirildi.

IRAK MESAJI VERDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj ile yaptığı görüşmede de Türklerin yazılı kayıtları Orhun Abidelerinin Moğolistan'da olduğunu hatırlatarak, ikili ilişkilere ve ortak tarihi yakınlığa vurgu yaptığı ve görüşmenin yapıcı bir ortamda geçtiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Moğolistan'da yatırım yapmaları için Türk yatırımcıları teşvik ettiklerini, ayrıca eğitimde işbirliğini önemsediklerini belirterek, Moğolistan'ın kendisini Türk özel sektörüne tanıtmasını istediği kaydedildi.

İSRAİL SALDIRISI

Moğolistan Cumhurbaşkanı Elbegdorj'un da, İsrail'in insani yardım gemisine yaptığı saldırının ''insanlık dışı bir olay'' olduğunu kaydederek, olayı kınadığı bildirildi.

Elbegdorj'un, iki ülkenin ilişkilerinin stratejik işbirliği düzeyine yükseltilmesi gerektiğine işaret ederek, Cumhurbaşkanı Gül'ü ülkesine davet ettiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün de daveti kabul ederek, Moğolistan'ı ziyaret edeceğini söylediği öğrenildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz