Görüş Bildir

ÖLÜ SAYISI 85'E YÜKSELDİ

ÖLÜ SAYISI 85'E YÜKSELDİ

ÖLÜ SAYISI 85'E YÜKSELDİ

 Suriye'de ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 85 kişinin öldüğü bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), rejime bağlı birliklerin sabahtan bu yana başkent Şam'ın birçok banliyösüne gerçekleştirdiği hava ve tank destekli operasyonlarda 40 kişinin hayatını kaybettiğini, güvenlik güçlerinin Aseli ve Kadem mahallelerini ağır top ateşine tutuğunu ve söz konusu mahallelerde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını duyurdu.

Ölü sayısı giderek artıyor

Rus yapımı Mig tipi savaş uçaklarının kentin Deyr Asafir bölgesi ile Duma, Aruz ve Zebedani beldelerini bombaladığı ve bu bölgelerden dumanların yükseldiğini kaydeden SNHR, Halep'te 17, İdlib ve Humus'ta 8'er, Deyru'z Zor'da 5, Hama'da 4 ve Dera kentinde 3 olmak üzere ülke genelinde toplam 85 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

-Maaret el-Numan'ın ele geçirildiği iddiası-

ÖSO, İdlib'e bağlı Maaret el-Numan kentini tamamıyle ele geçirdiğini ilan ederek, ilçede rejime bağlı birliklere ağır zayiat verdirdiğini, onlarca askeri esir aldığını, çok sayıda askeri mühimmatı ele geçirdiğini belirtti.

Bölgedeki yerel aktivistler de, ilçenin savaş uçaklarınca yoğun bir şekilde bombalandığını ifade ederek, kentin ÖSO tarafından tamamıyla ele geçirildiğini ve ilçenin dışında çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu arada bölgedeki aktivistler, Humus'ta "İslam Tugayı" adlı birliğin Suriye ordusuna ait bazı füze bataryalarını ele geçirdiğini, Halep'te çatışmaların sürdüğünü, savaş uçaklarının Arkub, Sahur, Bab Hadid ve Meysere bölgelerini bombaladığını aktardı. 

Humus'ta muhaliflerin kontrolü altındaki semtlerin savaş uçaklarınca bombalandığını ve helikopterlerden bu bölgelere varil bombalarının atıldığını aktaran Şam Haber Ağı (SNN) ise, kentte şiddetli çatışmalar yaşandığını ve rejimin kentte kontrolü ele alması halinde büyük katliamların gerçekleşmesinden endişe edildiğini bildirdi.

Etiketler: