Görüş Bildir

SURİYE REST ÇEKTİ!

Suriye yönetimi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "açık bir mesaj vermek" üzere Şam'a göndereceği Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na "daha kararlı bir cevap verileceğini" bildirdi.

SURİYE REST ÇEKTİ!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Şam'a 'sert bir mesaj' götürmesi beklentileri üzerine Suriye yönetiminden 'yanıtımız sert olur' mesajı geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yayınlanan "sabrımız taşıyor" mesajına Suriye Başbakanı Beşar Esad’ın danışmanı Bouthina Şaban’dan, oldukça sert bir yanıt geldi.Suriye’de başta Hama şehrinde yaşananlar olmak üzere, eylemler, çatışmalar ve dökülen kan durmazken, hükümet yetkilileri diğer ülkelerden kendilerine yöneltilen hiçbir eleştiri yahut kınamayı ciddiye almıyor.

DAVUTOĞLU MESAJI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu sıcak gelişmeleri görüşmek üzere Suriye’ye yollayacağını belirten, "Mesajımızı Suriye’ye net olarak ileteceğiz. Önümüzdeki süreci onlardan gelecek yanıt belirleyecek ve adımlar ona göre atılacak" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan’a cevaben konuşan Şaban, Davutoğlu’na "sert bir yanıt" verebileceklerini açıkladı.

VURGULANACAK NOKTA

SANA haber ajansına, "Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Suriye’ye sert bir mesaj iletmeye geldiğinde, kendisi daha da sert ve kararlı bir yanıtla karşılaşır" şeklinde konuşan Şaban, Türkiye’nin, Suriye’deki silahlı terör gruplarının güvenlik güçlerine ve sivil halka yönelttiği şiddeti, işlediği cinayetleri kınamadığını da vurguladı. 

ÖLÜMLER ARTIYOR

Suriye'de ordunun dün göstericilere karşı düzenlediği son operasyonlarda 69 kişinin ölmüş olabileceğini bildirildi.

Merkezi Şam'da bulunan Suriye İnsan Hakları Birliği'nin başkanı Abdülkerim Rihavi, bugün düzenlenen operasyonlarda Deyr Ez Zor'da 23, Hule'de de 8 kişinin yaşamanı yitirdiğini bildirdi. Öte yandan, Ulusal İnsan Hakları Örgütü'nün başkanı Ammar Kurabi, bugün Deyr Ez Zor'da 42, Hule'de de 17 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Kurabi, İdlib'de de bir cenazeye katılanlara açılan ateşte 10 kişinin öldüğünü belirtti.

ARAP BİRLİĞİ, ENDİŞELİ

Arap Birliği, Suriye'deki gelişmelerden ''büyük endişe ve ciddi biçimde rahatsızlık'' duyduklarını açıkladı.  Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Elarabi'nin, Katar'ın resmi haber ajansında yayınlanan açıklamasında, Suriye'deki gelişmelerden ''artan biçimde endişe'' duyulduğu belirtildi ve Suriyeli yetkililere, göstericilere karşı şiddet eylemlerini derhal durdurması çağrısında bulunuldu. 

Elarabi'nin açıklamasında, ''Hama ile Deyr Ez Zor ve Suriye'nin diğer bölgelerindeki askeri operasyonlar ve artan şiddet nedeniyle Suriye'de güvenlik koşullarının kötüleşmesinden güçlü biçimde rahatsızlık ve büyük endişe duyulduğu'' ifadesi kullanıldı.

ESAD OPERASYONLARI SAVUNUYOR!

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, halkı terörize etmekle suçladığı kanun dışı kişilere karşı hareket etmenin devletin zorunluluğu olduğunu söyledi.

Resmi Sana ajansının haberine göre Beşşar Esad, "Yol kesen, kentleri kapatan ve halkı terörize eden kanun dışı kişilere karşı harekete geçmek, vatandaşlarının güvenliğini savunmak ve yaşamını korumakla yükümlü olan devletin bir zorunluluğudur" dedi.

OPERASYONLARI SAVUNDU

Suriye Devlet Başkanı Esad, Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur'la görüşmesinde yaptığı açıklamada, ayrıca ülkesinin reformların hayata geçirilmesi yolunda emin adımlarla ilerlediğini kaydetti.

Suriye'de 15 Mart'tan beri devam eden muhalif harekete karşı sert yöntemler izleyen ve kanlı askeri operasyonlar düzenleyen Esad rejimine yönelik uluslararası baskı son günlerde giderek artıyor.

Etiketler: