Suriye'de iç savaş

Suriye'de üç yıldır devam eden savaşta, rejimin muhaliflerin bulunduğu bölgelere misket bombası, top, ağır makinalı silahlar, scud füzesi, tank, savaş uçakları, kimyasal ve helikopterlerden atılan varil bombaları kullandığı bildirildi.

Suriye'de iç savaş

Suriye'de üç yıldır devam eden savaşta, Suriye rejiminin muhaliflerin bulunduğu bölgelere misket bombası, top, ağır makinalı silahlar, scud füzesi, tank, savaş uçakları, kimyasal ve helikopterlerden atılan varil bombaları kullandığı bildirildi.

İslami Cephe'ye bağlı Tevhid Tugayı Komutanı Ebu Esad, "Devrim başladığında hiçbir Suriyeli, yönetimi silahla devirmeyi düşünmüyordu. Yaptığımız barışçıl gösterilere Esed güçlerinin silahlı karşılık vermesinden sonra bazı gençler göstericileri korumak amacıyla hafif silahlar taşıdı" dedi.

Buna karşılık Halep'in ve özellikle kentin kuzey bölgesinin ağır topcu ateşine tutulduğu ve Piyade okulu çevresine tankların konuşlandırıldığını söyleyen Esad, "Halep şehrine rejim tarafından gönderilen tank, 130'luk toplar ve paletli askeri araçlara benzer silahlar Golan tepelerini işgalden kurtarmaya yetecek kapasitedeydi" diye konuştu.

Ardından Halep'te muhaliflerin denetimine geçen bölgelerde rejimin tank ve havan topu saldırılarından sonra savaş uçaklarını kullandığını kaydeden Esad, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rejim güçleri Halep'te devam eden barışçıl gösterilerin düzenlediği bölgeleri başta ağır silahlar kullanarak bitirmeyi planlarken kentin birçok bölgesinin muhaliflerin denetimine geçmesinin ardından tank, havan topu ile ağır makinalı tüfeklerle saldırdı. Rejim daha sonra scud füzesi olmak üzere misket, varil ve fosfor bombaları kullandı. Rejim, Halep'in Han Asel bölgesini kimyasal gazlarla vurarak muhalifleri suçladı."

-"Rejim muhaliflere karşı elindeki bütün silahları kullandı"

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi Halep Medya sorumlusu Ahmed Hasan Ubeyd, "Suriye yönetimi şu ana kadar scud füzesinden kimyasal silahlara kadar elinde hangi silahlar varsa kullanmış durumda" dedi.

Başta Halep kenti ve çevresinde yönetim karşıtı barışçıl gösterilere rejimin önce hafif silahlar kullanarak dağıtmaya başladığını söyleyen Ubeyd, "Rejimin kontrolünden çıkan bölgelerde Esed güçleri tank, havan topu ve scud füzeleriyle vurmaya başladı. Şam yönetimi denetimini sağlayamadığı bölgelerde tüm ağır siahları kullandı. Han Asel bölgesini kimyasal gazlarla vurdu" ifadelerini kullandı.

Rejimin başta muhalif bölgeleri misket, vakum bombalarıyla vurduğunu, son zamanlarda ise hergün varil bombasıyla saldırdığını kaydeden Ubeyd, Şam yönetiminin çeşitli kentleri, kullandığı ağır silahlarla harabeye çevirdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Diyarbakır Söz