Görüş Bildir

Trump: Muhtemel bir saldırıya hazırız

Trump: Muhtemel bir saldırıya hazırız

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'a ait petrol tesislerinin vurulmasına ilişkin, "faili bildiklerini" ve "muhtemel bir saldırıya hazır oldukları" mesajı verdi.

ABD Başkanı Donald Trump,  Saudi Aramco'ya ait tesislerin vurulmasına ilişkin  Twitter hesabından yeni bir açıklama yaptı. Trump, açıklamasında, "Suudi Arabistan petrol sahası saldırıya uğradı.  Faili bildiğimize inanmak için sebebimiz var, teyide bağlı olarak biz (hedefe)  kilitliyiz ve silahlarımız dolu. Fakat (Suudi Arabistan) Krallık'tan bu  saldırının müsebbibinin kim olduğunu duymayı bekliyoruz." ifadelerini kullandı.Trump, Riyad'dan gelecek cevaba göre hangi koşullarda harekete  geçeceklerini belirleyeceklerini bildirdi.

"YEDEK STOKLAR KULLANILABİLECEK"

Başkan Trump ayrıca, söz konusu tesislere yapılan saldırının ardından  ABD'de petrol piyasasında herhangi bir dalgalanma olmaması için yedek stokların  "ihtiyaca göre" kullanımına onay verdiğini de aktardı. Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 tesise  cumartesi günü yerel saatle 04.00'te silahlı insansız hava aracıyla (SİHA)  saldırı düzenlenmesi sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı.

Ölen ya da yaralananın olmadığı SİHA saldırısıyla ilgili herhangi bir  taraf suçlanmazken, Husiler yaptıkları yazılı açıklamada, saldırıyı 10 drone ile  kendilerinin düzenlediklerini ima etmişti. Yemen'deki İran destekli Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi  Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun  menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'larla ülkenin bazı bölgelerini hedef  alıyor. Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler  ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) desteğini alan hükümete  bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.
Etiketler: | |