Görüş Bildir

Eğitim Sen: Özel okullardaki yetersiz denetimler mağduriyete yol açıyor

Eğitimin özelleştirilmesi çabasının hızlandırıldığını belirten Eğitim Sen Diyarbakır şubeleri, kente bulunan özel okullardaki yetersiz denetlenmesinin öğrenci ve velilerin mağduriyetine yol açtığını söyledi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır şubeleri, eğitimin özelleştirme çabaları ve özel okullarda yaşanan sorunlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, siyasi iktidarın eğitim alanında, uzun süredir kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda attığı adımlar ve eğitim alanında hayata geçirilen “piyasacı” ve “gerici eğitim” merkezli uygulamaların, başta öğrenciler olmak üzere, öğretmenler, eğitim emekçileri ve velileri derinden etkilediği belirtildi. Türkiye’de eğitim sistemi uzun süredir ciddi yapısal sorunlarla karşı karşıya bırakıldığı kaydedilen açıklamada, “Çocuklar eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamamaktadır. Yoksul, dezavantajlı ailelerin çocukları başta olmak üzere; kız çocukları, kırsal kesimde yaşayan çocuklar, eğitim hakkından eşit koşullarda ve parasız olarak yararlanamamaktadır. Bölgesel, cinsel, sınıfsal vb. eşitsizlikler, anadilinde eğitim gibi en temel sorunlar iktidarın çözmek bir yana daha da derinleştirdiği temel sorunlardan biri olmuştur. Sistem değişikliklerinde eğitimin paydaşları olan öğrenci, veli, eğitim emekçileri, sendikalar, sürece katılmamış sürece ilişkin çözüm önerileri dikkate alınmamıştır” denildi.

EĞİTİMDE TİCARİLEŞME

Açıklamada, eğitim sisteminde yaşanan “İkili öğretim, niteliksiz eğitim hizmeti, eğitimi özelleştirme adımları, kalabalık sınıflar, karma eğitim karşıtı uygulamalar, öğrencilerin MEB eliyle özel okulların, dini cemaat ve vakıfların siyasal istismarına açık hale getirilmesi” gibi sorunların çözümsüz bırakılarak eğitimde ticarileştirilmesinin önünün açıldığını vurgulandı. Siyasi iktidar eliyle özel okulların teşvik edildiğini kaydedilen açıklamada, Kovid-19 salgınıyla okulların kapatılıp uzaktan eğitime geçilmesiyle beraber, öğrenci, veli ve eğitim emekçilerinin mağduriyetlerinin katlanarak arttığı hatırlatıldı.

‘ÖĞRENCİ VE VELİLER MAĞDUR EDİLDİ’

Diyarbakır’da son yılarda sayıları hızla artan özel okulların, eğitimin kamusal niteliğinin yok edilmesi ve eğitimin özelleştirilmesi çabasını hızlandırdığı vurgulanan açıklamada, “Özel okullarda yetersiz denetlemeler,  keyfi uygulamalar öğrenci ve velilerimizin mağduriyetlerine yol açmıştır. Son olarak ilimizde kapanan Özel Simya Koleji ve Özel Maarif Mozaik Koleji’nden yüzlerce öğrenci ve veli mağdur edilmiş, borçlandırılarak alınan ücretler iade edilmemiş, öğrenciler belirsizliğe mahkûm edilmiştir. Eğitim Sen olarak eğitimin kamusal bir hizmet olduğunu yineliyor özelleştirme çabalarından vazgeçilmesini istiyoruz. Mağdur edilen öğrenci ve velilerimizin mağduriyetlerinin biran önce giderilmesini, mağdur edilen öğrenci ve velilerimizin yanında olduğumuzu belirtiyoruz” diye belirtildi.
Etiketler: