Görüş Bildir

LGS başvuruları başladı

1 Haziran'da yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için başvurular dün itibariyle başlayıp, son başvuru tarihi 14 Nisan.

8. sınıf öğrencileri, 3-14 Nisan tarihlerinde LGS'ye başvurabilecek. Sınav giriş belgeleri 22 Mayıs'ta yayımlanacak ve sınav 1 Haziran'da yapılacak. Sonuçlar ise 24 Haziran'da açıklanacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca, 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonunda  sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru ve  uygulama kılavuzu açıklandı. Kılavuzda, listesi ve kontenjanları verilen merkezi  sınavla öğrenci alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik  Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan  ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınav ile  ilgili usul ve esaslar yer aldı.

Buna göre, LGS kapsamında 1 Haziran 2019'da yapılacak merkezi sınav  başvuruları, bugün itibarıyla başlatıldı. Başvurular, 14 Nisan'a kadar sürecek. İki oturum olarak düzenlenecek sınav, 8. sınıf öğretim programları  esas alınarak yapılacak. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak.  Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

Türkiye saatiyle birinci oturum 9.30'da ve ikinci oturum 11.30'da  başlayacak. Merkezi sınav başvuruları isteğe bağlı olacak ve sınava katılmak  isteyenler, başvurularını bugünden itibaren 14 Nisan'a kadar elektronik ortam  üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacak.

SAYISAL ALAN TESTİNİN SÜRESİ 20 DAKİKA ARTIRILDI

Sınav, 8'inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak.  Sınav, iki oturum halinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı  gün yapılacak. Birinci oturumda, 8'inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi,  T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise  matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecek.

Kılavuza göre Bakanlık, 60 dakika olan sayısal alan sınav oturumunun  süresini 20 dakika uzatarak 80 dakikaya çıkardı. Buna göre sınavın birinci bölümü  50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise  40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

GİRİŞ BELGELERİ, 22 MAYIS'TA

Öğrencilerin fotoğraflı sınav giriş belgesi, 22 Mayıs 2019'dan  itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek  onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.

Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru  ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait  ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte  biri çıkarılarak bulunacak.

Merkezi sınav sonuçları, 24 Haziran 2019'da https://www.meb.gov.tr  internet adresinde ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla  gönderilmeyecek.

TARİHİ LİSELER LİSTEDE

Kılavuz ekinde, merkezi sınavla öğrenci alacak fen liseleri, sosyal  bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik  programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları da  açıklandı. Buna göre, Türkiye genelinde bin 531 liseye merkezi sınav ile öğrenci  yerleştirilecek. Bu liseler arasındaki bazı meslek liselerinin sadece belirlenen  dal ve alanlarına öğrenci yerleştirilmesi yapılacak.

Bu okulların toplam kontenjanı 139 bin 120 oldu.

Öte yandan Bakanlık, bazı tarihi liseleri de merkezi sınav ile öğrenci  alacak okullar listesine dahil etti. Buna göre, Konya Anadolu Lisesi, Kastamonu  Abdurrahman Paşa Anadolu Lisesi, Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi, Kars Alpaslan  Anadolu Lisesi, Tokat Gazi Osman Paşa Anadolu Lisesi, Yozgat Anadolu Lisesi,  Erzincan Anadolu Lisesi gibi tarihi liselere merkezi sınavla öğrenci  yerleştirilecek.
Etiketler: | |