Görüş Bildir

Oyun alanı azalınca!

Batmanın en eski okullarından Mehmet Akif İlkokulu yıkıldı. Mahalle sakinleri, 48 yıllık yıkılan okulunun yerine yapılması planlanan 18 derslikli okul projesinde, yeşil alanlar ile çocukların oyun alanının yetersiz olduğunu ileri sürerek tepki gösterdi.

Oyun alanı azalınca!

1980 yılı öncesi ismi Devrim İlköğretim Okulu olan ancak 1980 darbesi sonrası ismi sakıncalı sayıldığı için Mehmet Akif İlköğretim Okulu’na çevrilen Batman’ın en eski okulunun yıkım çalışması tamamlandı. Huzur, Çarşı, Kısmet Mahalleleri başta olmak üzere çevre mahallelerde okuyan öğrencilere hitap eden ve önceki gün yıkılan Mehmet Akif İlkokulu’nun yerine yenisi yapılıyor.

Kazık çakma çalışması yapılan okul alanına gelen öğrenci velileri ve mahalle sakinleri, daha önce 24 derslikli olarak düşünülen okulun 18 dersliğe indirilmesine tepki gösterdi. Öğrencilerin oyun alanın da yok denilecek kadar az olduğunu belirten mahalle sakinleri, oyun ve yeşil alandan yoksun bir okul istemediklerini söylediler.

TEPKİ GÖSTERDİLER

Kentin en kalabalık nüfus potansiyeline hizmet veren okulun yıkım kararının 4 yıl aradan sonra uygulanmasının çevre sakinleri tarafından olumlu karşılandığını belirten Çarşı Mahalle Muhtarı Cemal Çerçel, yeni yapılacak okulda oyun alanların yok denecek az olmasından yakındı.

Yıllardır öğrencilerin başka okullara gitmesi sonucu sağlıklı eğitim imkanından mahrum kaldığını belirten Çerçel, bahçe içinde kalan bazı evlerin satın alınmasıyla bu sorunun çözüleceğini söyledi. Bahçe içinde kalan ev sahipleriyle pazarlık yapıldığını ancak ev ve dükkanlara ödenecek miktarda anlaşma sağlanmadığını belirten Çerçel, “Bahçe ve yeşil alan sorunu çözülmeden okulun yapılmasını istemiyoruz.” dedi.

48 yıldır hizmet veren okulun yıkılmasının ardından öğrenciler çevre mahallelerde bulunan okullara gönderildi. (cihan)

Etiketler: