Görüş Bildir

Siya Mem-u Zin!

TRT Şeşte yayımlanan Siya Mem-u Zin dizisi yeni yayın döneminde de devam edecek. Dizinin Yapım Koordinatörü Yunus Yılmaz, Kürt dilinde yayın yapan bir devlet kanalının varlığının hem Kürtçe hem Türkçe konuşan, barışa ve demokrasiye, birlik ve beraberliğe inanan bütün Türkiye vatandaşları için çok değerli olduğunu söyledi.

Siya Mem-u Zin!

Basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen 'Siya Mem-u Zin' dizisi ekibi, ikinci dönemi başlayan dizi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dizinin Yapım Koordinatörü Yunus Yılmaz, Kürt dilinde yayın yapan bir devlet kanalının varlığının hem Kürtçe hem Türkçe konuşan, barışa ve demokrasiye, birlik ve beraberliğe inanan bütün Türkiye vatandaşları için çok değerli olduğunu söyledi. Dizi için son derece özenle çalıştıklarını belirten Yılmaz, bundan dolayı sık kullanılmış konaklardan uzak durduklarını ifade etti. Çekim için Konya, Mardin, Hatay ve Şanlıurfa'da mekan aradıklarını aktaran Yılmaz, Malatya'nın Arapgir ilçesini seçmelerinde Cizre'ye benzerliğinin belirleyici rol oynadığını dile getirdi.

‘AHMED-İ HANİ’Yİ ANLAMAYA ÇALIŞTIK’

Yılmaz, "17. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış büyük Kürt şairi Ahmet-i Hani, Kürt halkının en önemli dini ve milli şahsiyetlerinden biri. Siya Mem-u Zin dizisini çekmeye karar verdiğimizde öncelikle Ahmed-i Hani'yi doğru anlamaya çalıştık. Hazırlık aşamasında yaptığımız araştırmalarda Hani'nin Kürt halkının gönlündekini değerini gördük. Kürt dili ve edebiyatına yaptığı olağanüstü hizmetlerle bu değeri fazlasıyla hak ettiğini anladık. Bu dizi projesiyle Hani gibi çok yönlü bir bilgeyi, abide bir şahsiyeti tanımak ve anlamaya çalışmak fırsatını bulduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Böyle muhteşem bir eserin gölgesinde kalabilmek bile ciddi çaba istiyor" dedi.

‘KÜRTÇEYİ ANLIYORUM AMA KONUŞAMIYORUM’

Kendileri bu işe başladıktan sonra Kürtçe bilen oyuncuların ortaya çıktığını kaydeden Yılmaz, oyuncuların yeni yeni ortaya çıktığını, kendilerinin de bunları kayıt altına aldıklarını söyledi.

Dizinin başrol oyuncularından olan ve 'Zin' karakterini canlandıran Yaprak Durmaz ise, daha önce tiyatro yaptığını, 'Siya Mem-u Zin' dizisi ile ilk kamera deneyiminin gerçekleştiğini söyledi. Zin'in çok güçlü bir karakter olduğunu belirten Durmaz, "Zaten Ahmed i Hani'nin eseri çok güçlü bir eser. Bu eserin altında kalmamak için çok çalışıyoruz. Kürtçe anlayabiliyorum ama konuşamıyorum. Oyunculuk vermek, duygu vermek önemli. Kürtçe gramer, Türkçe gramerden çok farklı. Bu bizi zorlasa da bunun için çok çaba gösteriyoruz" diye konuştu.

‘MUĞLA'DA DA AŞK AYNI YAŞANIYOR, CİZRE'DE DE’

Dizide 'Mem' karakterini canlandıran Bilal Akif Yörük de, teklif aldığında ailesinin bundan çok memnun olduğunu söyledi. Yörük, "Çevremdeki insanlar da bundan çok memnun oldu. Ben 4 yıl boyunca üniversitedeyken Hakkarili bir arkadaşım ile birlikte yaşadım, Kürt kökenli idi. Ben de Muğlalıyım, Türk kökenliyim. Biz 4 yıl boyunca aynı çatının altında aynı tabaktan yemek yedik. O arkadaşım da insandı, ben de insanım. Öncelikle insanlık önemli diye düşünüyorum. Irk konusuna girilmemeli Türkiye'de, böyle bir konuya girilmemeli. Biz yüzyıllardır bu topraklar içerisinde kardeşlik içerisinde yaşamış bir milletiz Kürdü ile, Türkü ile, Çerkezi ile, Lazı ile. Ben çevremden olumsuz bir tepki almadım. Kürt olması, Türk olması mesele değil. Asıl mesele insani duygular. Muğlalıyım, orada da aşk aynı şekilde yaşanıyor, Cizre'de de. Aşk her yerde aşktır. Bize anlatılan Leyla ile Mecnun'du, doğuda da Mem ve Zin" ifadelerini kullandı.

Etiketler: