Görüş Bildir

100 liranın 62'si vergi

Bakan Yıldız: Kullandığımız her 100 TLlik benzin, mazotun ortalama 55-60 TLsi yerine göre 62 TLsi vergiden kaynaklanıyor

100 liranın 62'si vergi

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Kullandığımız her 100 TL'lik benzin, mazotun ortalama 55-60 TL'si yerine göre 62 TL'si vergiden kaynaklanıyor" dedi.

Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere kente gelen Bakan Yıldız, Vali Seyfettin Azizoğlu'nu makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yıldız, Ardahan'da doğalgaz açılışı gerçekleştireceklerini belirterek, Ardahan halkına hayırlı olmasını diledi.

Ardahan için Milletvekili Orhan Atalay ile Ankara'da çok yönlü bir çalışma sergilediklerini belirten Yıldız, "Orhan beyin Ardahan için çabalarını takdir ediyorum. İnşallah her zaman kendisinin yanında olacağız. Ardahanlı hemşehrilerime saygılarımı iletiyorum" ifadelerini kullandı.

YAKITTAKİ FAHİŞ FİYAT VERGİDEN KAYNAKLI

Bakan Yıldız, bir gazetecinin akaryakıt fiyatlarına ilişkin sorusuna şu yatını verdi:

"46 milyar TL 2013 yılında vergi toplandı. Yaklaşık 17 milyon tane araçtan toplandı. 76 milyon vatandaşımıza dağıtıldı. Bu tabii ki Türkiye'nin artan refah seviyesiyle beraber her yıl 1 milyon adet araç trafiğe girdi Türkiye'de. Türkiye'nin nüfusu da 1 milyon artıyor. Her doğan bebek aslında arabasıyla geliyor diyebiliriz. Genel olarak rakamlar bize bunu gösteriyor. O yüzden biz 7,8 milyonla aldık araç sayısını 17,9-18 milyonlara yaklaştı 11 yıl içerisinde. Tabii ki (vatandaşların) kullandıkları yakıtın ben şahsen daha ucuz olmasını temenni ederim ama uluslararası borsadaki gerek doların artmış olması gerekse ham petrol fiyatlarının istediğimiz seviyeden yüksek olması tabii ki akaryakıt ürünlerini de arttırıyor. Zaman zaman onlar otomatik fiyatlama mekanizmasıyla düşüyor, çıkıyor. Akdeniz piyasası takip ediliyor. Kullandığımız her 100 TL'lik benzin, mazotun ortalama 55-60 TL'si yerine göre 62 TL'si vergiden kaynaklanıyor. Dediğim gibi verginin dağılımını da bu şekliyle yapıyoruz."

Etiketler: