Görüş Bildir

AVM otoparkları tüplü araçlara açılıyor

AVM otoparkları tüplü araçlara açılıyor

AVM'lerin müşteri sayısını artırmak için LPG'li (tüplü) araçlara izin çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum "LPG'li araçlar için otopark şartlarını sağlayan AVM'leri ilan edeceğiz" dedi. LPG'li araçlar yanma ve patlama riski nedeniyle bugüne kadar AVM otoparklarına alınmıyordu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de riskli durumda olan 6 milyon 700 bin konut olduğunu söyledi. Kurum, bu konutlardan yaklaşık 2 milyonunun İstanbul’da olduğunu belirtti. Bakan Kurum, özetle şunları söyledi:

DEPREM KONUTLARI

(Elazığ depremine ilişkin): İlk konutlarımızı Sürsürü’de bitirdik, teslimlerini gerçekleştireceğiz. Bu yıl sonuna kadar 8 bini Elazığ’da, 2 bini Malatya’da olmak üzere 10 bin konutumuzu bitirip vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

OLAYLARLA KARŞILACAĞIZ

(İklim değişikliği): Yoğun yağış, sel, heyelanlar daha sık görülmeye başlanacak. Ülkemizde daha önce görmediğimiz olaylarla karşılaşacağız.

İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ

2012’den bugüne kadar 1 milyon 410 bin konutun dönüşümünün sağladık. Türkiye’de riskli gördüğümüz, dönüşmesi gereken 6,7 milyon konut var. Yaklaşık 1,5-2 milyonu İstanbul’da. Parsel bazında imar planı değişikliğini tamamen kaldıracağız.

AVM OTOPARKLARI

 LPG’li araçlar için otopark şartlarını sağlayan AVM’leri ilan edeceğiz. Otoparklar ‘LPG’li araçlara uygundur’ şekliyle belgelendirilecek.
Etiketler: |