Görüş Bildir

Doğalgaz heyecanı

Doğalgaz heyecanı

Hakkarili vatandaşlar, 2018 yılına kadar doğalgaza kavuşacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, çevresi dağlarla çevrili kentte ısınmak için kömür yakıldığı için çok ciddi hava kirliliği yaşandığını söyledi.

Doğalgazın büyük avantajları olduğunu ve bu avantajlardan faydalanmak istediklerini belirten Taş, "Hava kirliliği insan sağlığı üzerinde çok olumsuz etki yaratıyor. Doğalgaz ise doğanın, çevrenin ve insan geleceğinin çok ciddi bir sigortasıdır." dedi.

Taş, son zamanlarda Türkiye'nin büyük bölümüne doğalgaz hattı çekildiğini ve gaz kullanımının arttığını dile getirdi.

Hakkari'ye de doğalgaz hattı çekilmesini çok istediklerini ifade eden Taş, "Hakkari'ye doğalgaz altyapısının kurulmasıyla çok ciddi avantajlara sahip olacağız. Hem sanayide hem de evlerimizde kullanacağız. En önemlisi coğrafyamızın güzelliğini ve insan sağlığını koruyacağız. Umarım yetkililer, bir an önce bunu ihale aşamasından geçirip Hakkari'ye doğalgazın getirilmesini kısa sürede sağlamış olurlar." diye konuştu.

- "Hakkarililer için sevindirici bir haber"

Esnaf Mehmet Gür ise "Hakkari'ye doğalgaz gelecek" haberlerinin kendisini çok mutlu ettiğini kaydetti.

Gür, "Hakkarililer için sevindirici bir haber. En azından bu dumandan, kirli havadan kurtulmuş oluruz. Güzel bir hizmet olur. Umarım söyledikleri ile kalmaz gereğini yaparlar." ifadesini kullandı.

Vatandaşlardan Kerem Engin, Hakkari'de binlerce insanın yaşadığını ve doğalgazın gelecek olmasının kendilerini heyecanlandırdığını dile getirdi.

Çevre illere bu hizmetin verildiğini, Hakkarililerin de aynı hizmetten yararlanmak istediklerini anlatan Engin, "Doğalgazın Hakkari'ye gelmesini istiyoruz. Devlet büyüklerimizden bunu talep ediyoruz." dedi.

Vatandaşlardan Arafat Gültekin de Hakkari'ye doğalgaz gelmesiyle hava kirliliğinde azalma olacağını ifade etti.

- Bakan Albayrak açıklamıştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 6 Kasım'da Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde Türkiye genelinde 40 ilçeye doğalgaz dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de doğalgaz sektörüne 11 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirterek, "Hakkari'ye kadar doğalgazın gitmediği ilimiz kalmayacak. Doğudaki vatandaşlarımızı istismar eden, imkansızlık içinde bırakmak için elinden geleni yapan hatta onları katleden bu alçak örgüte rağmen, bu hain örgüte inat biz Hakkari'ye de Şırnak'a da doğalgazı getireceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın." ifadelerini kullanmıştı.


Etiketler: | | | | |