Görüş Bildir

DÖNÜŞ YAPTILAR, SU BULAMADILAR

DÖNÜŞ YAPTILAR, SU BULAMADILAR

DÖNÜŞ YAPTILAR, SU BULAMADILAR

ŞIRNAK - Şırnak merkeze bağlı Atbaşı köyü sakinleri, Köye Dönüş Projesi kapsamında 1 yıl önce yapılan çağrı üzerine döndükleri köylerine hala su verilmemesine tepki gösterdi. 5 evin bulunduğu yaklaşık 50 nüfuslu köye İl Özel İdaresi tarafından tankerlerle su veriliyor.

KÖYE DÖNDÜLER SU BULAMADILAR

Köyü Dönüş Projesi kapsamında 1990'lı yıllarda boşalttıkları Şırnak merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Atbaşı köyüne geri dönen vatandaşlar, su sorunlarının bir an önce çözülmesini istiyor. Suyu olmayan köye Şırnak İl Özel İdaresi tarafından tankerlerle su veriliyor. Tankerlerin geldiği günlerde çoluk çocuk hep beraber buldukları bütün kapları ve damlarındaki su depolarını dolduran köy sakinleri, yetkililerden yardım istiyor. Tankerlerle getirilen suları bittiğinde kilometrelerce öteden eşeklerle su taşıyan köy sakinleri, hayvanlarının su ihtiyacını ise köyün kuyusundan sağlıyor. Köy sakinleri, 3 ay önce Şırnak Valiliği ve Özel İdaresi Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından sondaj çalışması yapıldığını ancak su bulunamadığını söyledi.

TANKERLERLE SU TAŞIYORLAR

Devlet tarafından etüt çalışması yapıldığı ancak çok fazla masrafı olduğu için köye su getirilmediği öne sürülürken, 15 günde bir İl Özel İdaresi tarafından bir tanker su gönderildiğini söyleyen köy sakinlerinden Üzeyir Yiğit ise, "Gönderilen su kaç güne yetiyor, o da malum. Projesi hazırlandı. Suyun Kumçatı'dan getirilmesi gerekiyor. O projemiz hazır fakat ödenek verilmediği için su getirilemiyor. Daha önce sondaj çalışması yapıldı. Sondaj köyün arkasında etüdü yapılan noktada değil, köyün içinde yaklaşık 200 metre uzağında yapıldı. 'Etüdü başka yerde yaptınız, sondajı buraya vuruyorsunuz' diyen köylüleri yetkililer, 'Biz yerin katmanlarına bakıyoruz, eğer su çıkmazsa başka yere vururuz' diye kandırmışlar. Dolayısıyla bir yıldır biz burada susuz bir şekilde yaşıyoruz" iddialarında bulundu.

Başka bir köy sakini Ahmet Yiğit ise, "Devlet sayesinde biz buraya geldik. Bize ne su veriyorlar ne yol veriyorlar. Bir damla yağmur yağdığında biz buradan çıkamıyoruz. Hastamız olsa perişan oluyoruz. Bu yaz mevsiminde 3 gündür susuzuz. Yaklaşık 50 nüfus burada yaşıyor ama suyumuz yok. Kumçatı'dan su verilebiliyor. 7 kilometrelik bir mesafede fakat su getirilmiyor" şeklinde konuştu.

Etiketler: