HAK-İŞ’TE MUTLU SON

HAK-İŞ’TE MUTLU SON

HAK-İŞ’TE MUTLU SON

Hak-İş ile hükümet arasında sürdürülen toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Hak-İş'e bağlı kamu işçilerinin 2011 zammının yüzde 4 artı yüzde 4, 2012 zammının yüzde 3 artı yüzde 3 olarak belirlendiğini bildirdi.

Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirilen görüşmenin ardından Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ile ortak basın açıklaması yaptı.

Bu yıl Ocak ayından itibaren Hak-İş ile kamu işveren sendikaları arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tamamlandığını bildiren Çelik, işçilerin 2011 zammının yüzde 4 artı yüzde 4, 2012 zammının yüzde 3 artı yüzde 3 olarak belirlendiğini açıkladı.

Aylık çıplak brüt ücretleri 770 ile bin 100 lira arasında olan işçilere 150 lira iyileştirme yapıldığını kaydeden Çelik, böylelikle yüzde 29'luk bir artış sağlandığını söyledi. Çelik, bin bir ile bin 150 lira arasında ücret alanlara 130 lira, bin 201 ile bin 325 lira arasında ücret alanlara ise 100 liralık iyileştirme yapıldığını söyledi.

Sosyal yardım ödemelerinin ise iş sözleşmesinin birinci yılı için aylık brüt 145 lira olarak belirlendiğini dile getiren Çelik, sözleşmenin tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışanlara hayırlı olmasını diledi.

‘DÜŞÜK ÜCRETLİLERİ GÖZETİYORUZ’

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, enflasyona karşı, çalışanların, emekçilerin durumunu dikkate alan bir hükümet bulunduğunu söyleyerek, ''Düşük ücretlileri gözeten, kollayan bir idare var. Bunlar birleşince sendikalarla uzlaşıda bir sıkıntı yaşanmıyor'' dedi.

Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirilen görüşmenin ardından Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ile ortak basın açıklaması yaptı ve soruları yanıtladı.

Faruk Çelik, AK Parti iktidarları olarak toplu sözleşmelerde ücretlilerin enflasyona ezdirilmemesi ve düşük ücretlilerin durumunun iyileştirilmesi konularında hassasiyet gösterdiklerini belirtti.

Çalışma hayatını ilgilendiren önemli konularda bir takvim belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine Çelik, şu anda yapılan tüm çalışmaların bir takvimin ürünü olduğunu söyledi. Kıdem tazminatının gerek işçi, gerek işveren kesimlerinde yoğun şekilde değerlendirildiğini ifade eden Çelik, şunları söyledi:

''Ben şunu ifade ediyorum; hükümet programında net bir şekilde bu konular yerini alıyor. Çalışma hayatıyla ilgili hangi konuların yer aldığını biliyoruz ama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak gündemimize aldığımız konular üzerinde konuşmayı uygun buluyoruz. Şu anda gündemimizde olan konular 2821-22... Kıdem tazminatıyla, taşeronlaşmayla ilgili konular da önümüzdeki süreç içerisinde gelince bunları da açık, şeffaf şekilde sizlerle öncesinden paylaşırız. Ama şu andaki gündem maddemiz ağustos ayı itibariyle sendikal mevzuatla ilgili ve kamu çalışanlarıyla ilgili, Anayasaya uyumla ilgili çalışmaların ele alınmasıdır. Önümüzdeki süreç içerisinde oluşacak olan gündemlerimizi sizlerle paylaşacağız.''

Kaynak: Diyarbakır Söz