Görüş Bildir

Her yıl 1,5 milyar liralık ambalaj atığı "toprağa gömülüyor"

TÜDAM Yönetim Kurulu Başkanı Kılıç: "Toplanamayan evsel kaynaklı ambalaj atıkları maalesef diğer çöplerle toprağa gömülüyor. Türkiye'de bu şekilde her yıl toprağa gömülen ambalaj atıklarının değeri 1,5 milyar liranın üzerindedir"

Her yıl 1,5 milyar liralık ambalaj atığı

Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayicileri Derneği (TÜDAM) Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kılıç, Türkiye'de her yıl 1,5 milyar liranın üzerinde evsel kaynaklı ambalaj atığının geri dönüşüme kazandırılamadan diğer çöplerle birlikte toprağa gömüldüğünü belirtti.

Kılıç, atıkların "evsel" ve "endüstriyel" olarak iki grupta değerlendirildiğini söyledi.

Türkiye'de kişi başı ortalama günlük çöp üretim miktarının yaklaşık 1,2 kilogram olduğunu belirten Vedat Kılıç, bu rakam baz alındığında yıllık olarak 30 milyon ton civarında evsel kaynaklı çöp üretildiğini, bunların yaklaşık yüzde 20'sini ise ambalaj atıklarının oluşturduğunu ifade ederek, "Dolayısıyla ülkemizde oluşan evsel kaynaklı ambalaj atıklarının yıllık 6 milyon ton olduğunu hesaplayabiliriz." diye konuştu.

Türkiye'de yaklaşık 35 milyon ton endüstriyel nitelikte değerlendirilebilir atık oluştuğuna da dikkati çeken Kılıç, bu atıkların da önemli bir kısmının ambalaj atığı olduğunu bildirdi.

Vedat Kılıç, "Ambalaj atıkları da dahil olmak üzere, endüstriyel kaynaklı değerlendirilebilir atıkların neredeyse tamamının geri dönüşüm sürecine dahil edildiğini ve ekonomiye kazandırıldığını söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

- "Evlerdeki ambalaj atıklarının ancak yüzde 20'si toplanıyor"

Toplama oranları düşük seyreden evsel kaynaklı ambalaj atıklarının yeteri kadarının geri dönüşüme kazandırılmadığını vurgulayan Kılıç, "Genel olarak evsel kaynaklı ambalaj atıkları, lisanslı işletmeler tarafından yürütülen kaynakta ayrı toplama çalışmaları ile evlerde ayrı olarak toplanmaya çalışılırken, diğer taraftan da kaynağında ayrıştırılmayan atıkların bir kısmı da sokak toplayıcıları tarafından çöp konteynırlarından toplanmaktadır. Bu yöntemlerle evlerde oluşan ambalaj atıklarının ancak yüzde 15 ila 20'si toplanarak geri dönüşüm endüstrisine kazandırılabilmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Her yıl kamunun cebinden yaklaşık 750 milyon lira çıkıyor"

Geri dönüşüme kazandırılmayan atıkların çöpe gittiğini anlatan Vedat Kılıç, şöyle devam etti:

"Toplanamayan evsel kaynaklı ambalaj atıkları maalesef diğer çöplerle toprağa gömülüyor. Türkiye'de bu şekilde her yıl toprağa gömülen ambalaj atıklarının değeri 1,5 milyar liranın üzerindedir. Böyle büyük bir ekonomik kaybın yanı sıra, ayrı toplanamayan ambalaj atıklarının çöple birlikte toplanması ve düzenli depolama sahalarına gömülebilmesi için de her yıl kamunun cebinden yaklaşık 750 milyon lira çıkmaktadır. Dolayısıyla evsel ambalaj atığı toplama sistemlerinin verimsiz şekilde çalışması hem ekonomik hem de çevresel açıdan ülkemizin çok önemli sorunlarından bir tanesidir."

Atıkların, üreticilerin işine yaramasa dahi uygun geri dönüşüm proseslerinden geçirildikten sonra ikincil hammadde olarak yüzlerce farklı sektörde kullanılabildiğini vurgulayan Kılıç, bu hammaddelerin, orijinal hammadde üretimine göre çok ciddi enerji, su ve diğer doğal kaynak kullanımını azaltarak, çevreye yarar sağlayabileceğini ifade etti.

Vedat Kılıç, "Bu anlamda atıkların ekonomiye katkısı yüzde 100'dür" değerlendirmesinde bulundu.

Dünyadaki geri dönüşüm sektörünün toplam cirosunun yıllık 200 milyar dolar, ülkemizdeki geri dönüşüm sektörünün büyüklüğünün de 700 milyon dolar olduğunu aktaran Kılıç, geri dönüşüm sektörünün aslında tüm dünya için bir "yeşil sanayi" olduğunu da kaydetti.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi