Görüş Bildir

Kale barajında geri sayım

Kale barajında geri sayım

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde inşaatına başlanılan Kale Baraj'ında, fiziki gerçekleşme yüzde 65'lere geldi. Baraj ve sulama inşaatının tamamlanmasıyla Çermik bölgesindeki 139 bin 420 dekar tarım arazisi suya kavuşacak.

DİYARBAKIR-Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde inşaatına başlanılan Kale Baraj'ında, fiziki gerçekleşme yüzde 65'lere geldi. Baraj ve sulama inşaatının tamamlanmasıyla Çermik bölgesindeki 139 bin 420 dekar tarım arazisi suya kavuşacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır iline yapılan yatırımlarla mümbit topraklar su ile buluşturulmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etme ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya yönelik çalışmalar devam ediyor.

Diyarbakır ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

KALE BARAJI İNŞAATI                           

Bu kapsamda Çermik İlçesi Kale Barajı'nda yüzde 66 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldı.  Baraj ve sulama inşaatının tamamlanmasıyla birlikte toplamda 139 bin 420 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Çermik Kale Barajı'nın temelden yüksekliği 79 metre olup 183,49 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip. Çermik Kale Barajı’nın su tutması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarladaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.

Bununla birlikte bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 95 milyon 503 bin TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.