Görüş Bildir

Kurban fiyatı artmayacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurban fiyatlarında yüksek bir artış beklemediklerini söyledi.

Kurban fiyatı artmayacak

Ülker'in Ak Gıda Süt Fabrikası açılışı için Kahramanmaraş'a gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret ederek bilgi aldı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eker, kurban fiyatlarıyla ilgili yüksek fiyat artışı beklemediklerini dile getirdi.

Uygulanan politikalarla Türkiye'de hayvancılık alanında önemli gelişmeler olduğuna işaret eden Eker canlı hayvan piyasasının vatandaşların talebini karşılayacak düzeyde olduğunu belirterek kurbanlık fiyatlarıyla ilgili yüksek fiyat artışı beklemediklerini söyledi. Gazetecilerin ithal kurbanlıklarla ilgili bir sorusu üzerine İthal kurbanlık olmayacağını belirten Eker, "Geçen yıl sadece trakyada hastalık kontrolü yapıldığı için trakyaya hayvan geçişi sınırlandırılmıştı. Bizde oradaki vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için sadece oraya has bir uygulama yapmıştık. Başka bir yerde kurbanlık ithalatı yapılmadı. Bu yıl ona'da gerek kalmayacak." dedi.

AÇIKCA BAHARAT SATIŞI YASAK

Açıkta baharat satılmasıyla ilgili yöneltilen bir soru üzerini ise Bakan Eker konuyla ilgili bakanlığın çalışma yaptığını ifade ederek şöyle konuştu: "Hijyen, güvenilir gıda ve sağlık bizim üzerinde en çok durduğumuz konular. Bizim için halk sağlığı çok önemli. Bu nedenle vatandaşlarımızın sağlığını koruma adına tahşiş, taklit veya bunların içerisine bir takım maddelerin konulmasının engellenmesiyle ilgili bir takım tedbirler alıyoruz."

Etiketler: