Görüş Bildir

Mardinli çiftçiler mısır ve pamuk ekmeyecek

Mardinli çiftçiler mısır ve pamuk ekmeyecek

DEDAŞ'ın yüksek faturaları ve süreklileşen elektrik kesintileri nedeniyle bir araya gelen Mardinli çiftçiler, bu yıl mısır ve pamuk ekmemek konusunda kararı aldı. Mardin'de, tahıl ambarı olmasının yanı sıra 57 bin tonun üzerinde pamuk üretiliyor.

Türkiye’nin önde gelen tahıl ambarları arasında olan Mardin’de, çiftçiler, Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (DEDAŞ) yüksek tutarlı elektrik faturalarıyla bölgede sulama için kullanılan sondaj kuyularının elektriğinde yapılan kesintiler üzerine bir dizi karar aldı. Kızıltepe Çiftçiler Derneği, Kızıltepe Ziraat Odası ve Kızıltepe Muhtarlar Derneği yöneticileri ve üyeleriyle yapılan toplantıda, alınan ortak kararlarda sulama için elektrik enerjisinin kullanımından vazgeçilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Kurumlar adına yayımlanan ortak yazılı açıklamada, elektrik enerjisi birim fiyatında yaşanan artış ve son zamanlardaki zamlar nedeniyle ortaya çıkan fatura bedellerinin ödenmesinin mümkün olmadığı vurgulanarak, sulamadan ve elektrik kullanımından vazgeçileceği ifade edildi. Açıklamada, DEDAŞ’ın köylerde meskenler için kullanılması amacıyla dağıtacağını belirttiği jeneratörlerin, muhtarlar tarafından teslim alınmaması yönünde karar kılındı.

‘HERKES TOPLU OLARAK CEZALANDIRILIYOR’

Tahıl ambarı olmasının yanı sıra 57 bin tonun üzerinde pamuk üretimi yapılan kentte, alınan kararla pamuk ve mısır ekilmemesi kararlaştırıldı. Açıklamada, “2020 yılı ve sonrası için mısır ve pamuk kesinlikle ekilmeyecek, mevcut durumdan dolayı ekilemeyecektir. Her çiftçi bir işletmedir ve ekonomide kar etmeyen işletmeler kapatıldığı gibi, zarar eden çiftçi de üretmeyecektir. Bundan dolayı paydaşımız olan gübre, ilaç, tohum ve diğer sektörler hesaplarını ve stoklarını ona göre ayarlasınlar. Mevcut borçlar ödenemeyecek, astronomik rakamlar olduğu için çiftçilerin ödeme gücü yoktur ve ödenmeyecektir. Ödeyen, ödemeyen herkes toplu olarak cezalandırıldığı için ödemenin hiçbir mantığı yoktur” ifadelerine yer verildi.


Etiketler: