Görüş Bildir

Türk-İş: İşverenlerin sözleşme fesih imkanı kısıtlansın

Türk-İş: İşverenlerin sözleşme fesih imkanı kısıtlansın

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, koronavirüs salgına karşı hükümete yeni önlemler alması çağrısında bulunarak, işverenlerin iş sözleşmesinin fesih imkanının askıya alınmasını istedi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), hızla yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı hükümete yeni önlemler alınması çağrısı yaptı. Türk-İş Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Ergün Atalay, salgın nedeniyle çalışanların sağlığının ve ekonomik haklarının korunmasının hayati önemde olduğunu vurguladı.

Çalışma hayatında alınacak ek tedbirlerin hem salgının yayılmasını engellemek hem de işçilerin ve tüm çalışanların sağlığını ve işini korumak açısından gerekliliğine işaret eden Atalay, “Salgını önleme konusunda kamu otoritelerinin gerek sosyal yaşam için gerekse işyerlerindeki üretim süreçlerini kapsayan iş sağlığı ve güvenliği için aldığı ve alacağı tedbirleri hayati önemde görüyoruz” dedi.

ÜÇ MADDE UYGULANSIN

Atalay, 3 maddelik tedbir önerisinde bulundu:

 “* Kovid-19 salgını süresince işten çıkarmalar yasaklanmalıdır. Kovid-19 salgınının yeni bir işsizlik dalgasına yol açmaması, işin ve işçinin gelir sürekliğinin sağlanması için Kovid-19 ile mücadele döneminde işverenin iş sözleşmesini fesih imkânı askıya alınmalıdır.

* Kovid-19’a karşı mücadele kapsamında zorunlu ve acil mal ve hizmet üretimi hariç olmak üzere, en az 15 gün süreyle, bütün işlerin durdurulması işçilerin korunması ve salgının yayılma hızının önlenmesi için önem arz etmektedir.

* İşten çıkarılmaların ve işlerin durdurulmasının yol açacağı gelir kaybına karşı, İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları hızla devreye sokulmalı, işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için işçi açısından gerekli olan koşullar kaldırılmalıdır. Küresel salgın nedeniyle iş ve gelir kaybına uğrayan bütün işçilere işveren, İşsizlik Sigortası Fonu ve devlet tarafından gelir desteği sağlanmalıdır. İşten çıkarılmaların izlenmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinde Üçlü Danışma Kurulu bileşimine uygun bir izleme ve denetim mekanizması kurulmalıdır.”
Etiketler: