Görüş Bildir

SÜMERPARK'A ÖZEL ÖDÜLÜ

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sümerpark Yeni Yaşam Merkezi Projesi ile Metropolis 2010 Ödülleri'nde özel ödülüne layık görüldü.

SÜMERPARK'A ÖZEL ÖDÜLÜ

İçerisinde bulunan meslek edindirme merkezi, kadın, engelli, gençlik, çocuk meclisi gibi birçok faaliyetin sürdürülerek, dezavantajlı gruplar için adeta bir üniversite misyonunu yüklenen Sümerpark Ortak Yaşam Alanı, Metropolis Ödülü'nü almaya hak kazandı. Üç yılda bir düzenlenen Metropolis Ödülleri'ne 28 şehir toplam 38 projeyle katıldı. Bu yılki ödüller; kentsel gelişim, çevre, barınma, toplu ulaşım, güvenlik, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınma alanlarında halkın yaşam kalitesini geliştirme üzerine odaklanan proje ve deneyimleri belirlemek amacıyla düzenlendi.

ÖZEL ÖDÜL

Ocak ayında Paris'te toplanan Berlin, Sao Paulo ve Montreal şehrinden oluşan jüri, Diyarbakır'ı Sümerpark Yeni Yaşam Merkezi projesi ile özel ödüle layık gördü. Ödül, 23-26 Kasım tarihleri arasında Porto Alegre'de gerçekleştirilecek ve 10. Metropolis Kongresi'nde Metropolis Başkanı tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e takdim edilecek. Söz konusu ödül, 25 Kasım günü ödül kazanan şehirlerin ve projelerin resimlerinden oluşan bir film gösteriminin yer alacağı galada verilecek.

BAYDEMİR ALACAK

Ayrıca katılımcılara bu yıl sunulan tüm projelerin yer aldığı bir kitap sunulacak. Baydemir, ödülünü alması için Metropolis Genel Sekreteri Josep Roig tarafından bir mektupla Porto Alegre'ye davet edildi. Roig, mektubunda Baydemir'i çok aşamalı bir yaklaşımla, Diyarbakır'daki göçmenler ile diğer mukimlerin yaşamlarını yeniden şekillendirmeye yönelik çalışmasından ötürü layık görüldüğü özel ödül için tebrik etti. Roig, "Çabalarınızdan dolayı sizi takdir ediyor, katılımınızdan ötürü içten şükranlarımı sunuyorum.

Bugünden itibaren Metropolis, teşkilatı içerisinde yer alan şehirlere sunabilecek ve bunları paylaşabilecek daha fazla sayıda iyi çalışmaya sahip olmuş bulunmaktadır" dedi.
Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi