Görüş Bildir

TURİZMDE ŞAHA KALKTI

Mardin'in yüzü, son 7 yılda turizm alanında yaşanan gelişmelerle gülmeye başladı. Yatırımcılar kentte otel ve alışveriş merkezleri açmak için sıraya girdi. Hilton oteller zincirinden sonra şimdi de Dubai’de bulunan uluslararası bir şirket Mardin’de 7 yıldızlı otel yapmak için tarihi kentte arsa arıyor.

TURİZMDE ŞAHA KALKTI

Turist sayısının artmasıyla birlikte Mardin esnafı da turizme yöneldi. Kentte son yıllarda antika, halı ve turistik eşya üzerine birçok işyeri açıldı. Bunun yanında Amerika, İngiltere ve Almanya gibi birçok ülkede hizmet veren dünyanın sayılı oteller zincirinden biri olan Dubai merkezli şirket de Mardin’de otel yapmak için girişimlerde bulundu.

MARDİN GELİŞİYOR

Yatırım yapmak isteyen müteşebbislere gereken kolaylığı sağladıklarını belirten Mardin Valisi Turhan Ayvaz, geçmişte terör olayları yüzünden kentin tanıtılması konusunda büyük sıkıntılar yaşanırken şimdi Mardin'in artık kabuğuna sığmadığını söyledi. Turhan, "Hilton'un ardından Dubai’de bulunan uluslararası bir şirket Mardin'de 7 yıldızlı otel yapmak için bizimle irtibatta geçti. Mardin artık İstanbul, Antalya veya Dubai ile yarışabilecek bir yola girdi. Buraya turist gelince artık 1 -2 gün kalmayacak, bir hafta kalacak. Bundan da Mardin’imiz kazanacak. Son 3 yılda Mardin’e yaklaşık 120 milyon dolarlık turizm yatırımı yapıldı. Tarihi kentte 3 yıl içinde 8 otel, 20’ye yakın butik otel açıldı. 2002 yılında Mardin’e gelen turist sayısı 30 bin iken, şimdi bu sayı 1 milyon 500'e dayandı." dedi.

OTEL YAPILACAK

Önümüzdeki 5 yıl için 7 milyon turist hedeflediklerini vurgulayan Vali Ayvaz, "Mardin neden Toledo veya Venedik olmasın?" sorusunu yöneltti. Mardin'in tarih ve medeniyet açısından bu kentlerden çok daha zengin olduğunu vurgulayan Ayvaz, "Mardin'e ne kadar yatırım yapılsa karşılığı alınır. Şu anda kendi aramızda 'Mardin'deki arsa fiyatları New York'u geçti' diye espri yapıyoruz. Ama gerçekten de baktığımızda öyle. Artık Mardin bir dünya kenti olma yolunda ilerliyor." şeklinde konuştu.

BACASIZ SANAYİ

Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu da bölgede sanayi alanında yapılamayan devrimin turizm alanında gerçekleştiğini söyledi. Ayanoğlu, "Her geçen yıl turizm alanında Mardin önemli mesafeler kaydediyor. Artan potansiyel karşısında yatırımcılar Mardin'e yöneliyor. 2011 yılı itibari ile turizm alanında özellikle özel müteşebbisler tarafından kentte yaklaşık 120 milyon dolar tutarında bir yatırım yaptıklarını görüyoruz. Esnaf artık kendini turizme göre dizayn ediyor. Para kazanmayı öğrenen esnafımız kendini yenilemeyi başardı. Bugün turizm sayesinde yüzlerce gencimize iş imkânı sağladık. Artık dünya turizmine hitap ediyoruz. Mardin'de bacasız sanayinin devrimini gerçekleştirdik. Bundan sonra hep ileriyi düşünmemiz gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler: