Görüş Bildir

UÇAKLA DÖNDÜ!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ekonomisinin kaya gibi dimdik olduğunu belirterek, "Bugün Avrupa ekonomisi çok ciddi sıkıntıda. Avrupa'da ekonomik sıkıntıdan operasyon kabiliyetleri tükenen şirketler Türkiye'ye gelecekler. Krizden etkilenmeyecek miyiz ? Tabi ki etkileneceğiz." dedi.

UÇAKLA DÖNDÜ!

ABD'nin Seattle şehrinden THY'nin filosuna kattığı yeni Boeing 777 tipi uçağıyla birlikt, İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen Bakan Çağlayan, yolculuğun ardından basın mensuplarının karşısına geçti. Güney Kore gezisi sırasında Türkiye'nin ekonomisinin kaya gibi olduğunu söylediğini belirten Çağlayan, bundan bazı köşe yazarlarının rahatsız olduğunu kaydetti.

SATIN ALINAN UÇAK

Türkiye'de yakını göremeyenlerin olduğunu ifade eden Çağlayan, yakını göremeyenlerin mutlaka Türkiye'yi uzaktan görmesini gerektiğini söyledi. Bazı çevrelerin Türkiye ekonomisini kötü gösterme gayreti içinde olduklarından yakınan Çağlayan, "Bir köşe yazarı benim Güney Kore'de yapmış olduğum görüşmeleri kaleme aldı. Ben küresel zorlukların, küresel krizlerin, küresel işbirliklerini doğuracağını ifade etmiştim. Tabi ki bu köşe yazarının bu ifademi anlamakta yeterli olmayacağını biliyorum. O benim bu ifademden, Türkiye ekonomisinin kaya gibi olduğun söylememden rahatsızlık duymuş. Tabi niye gocunduğunu ben biliyorum. Gocunmasının sebebi çok açık. Türkiye'nin dünya ekonomindeki görüntüsü ve bundan aldığım geri dönüşler çok iyi olduğumuzu ortaya koyuyor. Ama bu yazarımızın her halde Türkiye ekonomisinin kötü olduğunu söylememden bir çıkarı var. Ama gerçek ortada. Güney Kore'de görüştüğüm 16 uluslar arası şirketin CEO'su, Amerika'da görüşme yaptığım Google'dan tutun Apple ve Microsft'a kadar bütün üst düzey yöneticiler ve oradaki yatırımcılarımız Türkiye ekonomisinin ne kadar iyi olduğunu, bölgesinde Türkiye ekonomisinin ne kadar iyi yönetildiğini ifade ettiler." diye konuştu

TÜRKİYE ÜRETECEKTürkiye'nin dünyadan çok net görüldüğünü aktaran Çağlayan, "Maalesef bunu görmek istemeyenler var. Bu görmek istemeyenlerin, farklı görenlerin en yakın göz doktoruna gitmelerini tavsiye ederim. Gitsinler bir kontrol ettirsinler. Zaman zaman gezilerime muhalefet milletvekillerini de alıyorum. Bu vekillerimiz bile Türkiye'nin dışarıdan görünümünü gördükleri zaman bizimle aynı görüşleri paylaşıyorlar. Türkiye dışarıdan çok iyi gözüküyor. Ve Türkiye'ye ciddi şekilde uluslar arası sermaye akını olacak. Teknolojiden parça üretimine, argeden sanayi üretimine kadar yabancı sermaye Türkiye'ye gelecek. Niye gelecek ? Bugün Avrupa ekonomisi çok ciddi sıkıntıda. Avrupa'da ekonomik sıkıntıdan operasyon kabiliyetleri tükenen şirketler Türkiye'ye gelecekler. Evet Türkiye ekonomisi kaya gibi dimdik Allah'a şükürler olsun. Krizden etkilenmeyecek miyiz ? Tabi ki etkileneceğiz. 239 gümrük bölgesine ihracat yapan bir dünya ülkesiyiz." ifadesini kullandı.

Etiketler: