Görüş Bildir

Maliye’nin yeni patronu Naci Ağbal kimdir?

Maliye’nin yeni patronu Naci Ağbal kimdir?

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 64. Hükümetin kabinesinde Maliye Bakanlığına getirilen Naci Ağbal kimdir? 64. hükümetin kabinesinde Maliye Bakanlığında bir sürpriz oldu. 64. hükümetin Maliye Bakanı, Bayburt Milletvekili Naci Ağbal oldu! Peki Naci Ağbal kimdir? İşte yeni Maliye bakanının kariyerinden detaylar…

1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Naci Ağbal 1989 yılında Teftiş Kuruluna girmiş, 1993′te Maliye Müfettişi olmuştur. 2003′te Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine, 2007 yılında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’ne atanmıştır. Bunun yanında Ekim 2008 yılında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK Üyeliğine seçilmiştir.

12 Haziran 2009 tarihinde Maliye Bakanlığı Müsteşarlığına atanan Naci Ağbal,  bu görevinden ve ayrıca YÖK genel kurulu üyeliğinden 2015 milletvekili seçimleri öncesinde aynı yılın Şubat ayında istifa etti. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Bayburt milletvekili seçilen Naci Ağbal, 13 Eylül 2015 tarihi itibariyle Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Ekonomiden sorumlu Genel Başkan yardımcısıdır. Naci Ağbal evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.