Görüş Bildir

6 DOSYADAN İFADE VERDİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir günlük mesaisinin yarısını adliyede geçirerek hakkında çoğu Kürtçe kullanmaktan dolayı açılan 6 dosyadan ifade verdi.

6 DOSYADAN İFADE VERDİ

DİYARBAKIR-Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, çeşitli tarihlerde hakkında açılan ve aralarında "zorla mahkemeye getirilme" dosyasının da bulunduğu 6 dosyadan ifade verdi.

Diyarbakır 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin web sayfasında ve Metropol Bülteni’nde Kürtçe kullandığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Baydemir, savunma yaptı. Türk Harflerinin Tatbiki Hakkında Kanun gereğince yargılanan Baydemir, söz konusu kanunun Araf Alfabesi yerine Latin Alfabesi’ne geçiş için konulduğunu, Kürtçe yayın yapmanın bu kanuna aykırı olmadığını söyledi. Baydemir, web sayfasında ve Metropol bülteninde kullanılan Kürtçenin de Latin Alfabesi ile yazıldığına da dikkat çekerek beraatini istedi. Mahkemeye zorla getirilme kararı hükümsüz kalırken, dava avukatın savunması için ertelendi.

BİR DAVADAN BERAAT ETTİ

Baydemir ikisi Asliye Ceza, ikisi Sulh Ceza, biri de Hani Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan toplam 6 davadan yargılandı. Hani’deki dosya için talimatla ifadesi alınan Baydemir, yurttaşlarla Kürtçe hitap etmenin suç olamayacağını belirterek bu konuda yasal düzenleme de yapıldığını hatırlattı. Baydemir 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kentin cadde ve sokaklarında 2008 yılının Ramazan Ayı ve Bayramı dolayısıyla asılan pankartlarda Kürtçe kullanılması nedeniyle yargılandı. Baydemir buradaki savunmasının ardından beraat etti.

CENAZE TAŞIMA DAVASI

Baydemir’in 2006 yılında çatışmada yaşamını yitiren bir PKK’linin cenazesini Suruç’a taşınması için araç tahsis etmekten de ifade verdi. Baydemir buradaki ifadesinde ailesinin yazılı başvurusu üzerine cenazeyi taşıdıklarını belirterek, "Bu belediyelerin asli görevidir" dedi. Belediyenin dil, din, renk, cinsiyet, ırk, siyasi düşünce gibi farklılıkları gözeterek bir işlem yapması durumunda suç işlemiş olacağını belirten Baydemir, "Eğer ailenin başvurusunu yerine getirmeseydik Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı davranmış olurduk" dedi.

Etiketler: