Görüş Bildir

Avukatlara şok gözaltı!

Avukatlara şok gözaltı!

PKK'nın sözde "yasama organı" olan DTK'ya dele olup, adına eylem yapan 102 şüpheliden 72'si şok operasyonla gözaltına alındı. 32 avukat arasında KCK'dan soruşturması olan avukat Serhat Karaşin'de bulunuyor.

Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında dün sabah birçok kentte yapılan operasyonlarda aralarında avukatların da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Toplam 102 isim hakkında gözaltı kararı alındığı öğrenildi.  Operasyonda 24'ü avukat 72 şüpheli İl Emniyet Müdürlüğünde sorguya alındı. Gözaltındaki avukatlar arasında hakkında KCK soruşturması bulunan ve işçi tazminatlarını zimmetine geçirmekel suçlanan avukat Serhat Karaşin'de bulunuyor.

DTK İLİŞKİLİ OPERASYON

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, yürütülen soruşturma kapsamında Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nce PKK içerisindeki bir yapılanma olduğu belirtilen ve örgütün sözde 'yasama' organı olduğu ifade edilen DTK yapılanmasında yer aldıkları saptanan çok sayıda avukat hakkında gözaltı kararı alındı. Bu kapsamda harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli Şırnak ve Adıyaman'da düzenledikleri eş zamanlı operasyonda 19 avukat gözaltına alındı. Operasyonun devam ettiği belirtildi.

GÖZALTI SAYISI YÜKSELDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca DTK'ya yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında, avukatların yanı sıra farklı meslek grubundaki 102 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Diyarbakır merkezli İstanbul, İzmir ve Adıyaman'da düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 72 şüpheli gözaltına alınırken, 4 şüphelinin ise koronavirüs tedbirleri nedeniyle karantinada oldukları bildirildi. Haklarında gözaltı kararı bulunan 26 kişinin yakalanmasına yönelik operasyon sürüyor.

GÖZALTINDAKİ AVUKATLAR

Diyarbakır'daki operasyonlarda Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Av. Bünyamin Şeker'in yansıra, hakkında KCK'dan soruşturma bulunan ve bazı belediye işçilerinin iş mahkemelerindeki tazminatlarını zimmetine geçirdiği iddiasıyla davalık olan Avukat Serhat Karaşin'de gözaltına alınanlar arasırda bulunuyor. Diyarbakır'da gözaltına alınan diğer avukatların isimleri ise şöyle. Abdulkadir Güleç, Ahmet Kalpak, Cemile Turhallı Balsak, Devrim Barış Baran, Diyar Çetedir, Eshat Aktaş, Feride Laçin, Gamze Yalçın, Gevriye Atlı, İmran Gökdere, Edip Yiğit, Resul Tamur,  Sedat Aydın, Serdar Talay, Bülent Temel, Şivan Cemil Özen, Aydın Kesmez, Sernet Akten, Tevfik Karahan, Edip Yiğit, Pirozhan Karaali, Serhat Karaşin ve Mahsum Bat.

6 İSİM ADRESLERİNDE BULUNAMADI

Avukatlar Elif Tirenç İpek Ulaş, Velat Alan, Seda Tanrıkulu Kaya, Kamuran Kurtar, Muhammed Serdar Özer ve Neşet Girasun’un adreslerine giden polislerin sözkonusu isimleri bulamadığı için gözaltına alamadığı öğrenildi.

GAZETECİ DE GÖZALTINA ALINDI

Soruşturma kapsamında Jinnews Kürtçe servis editörü ve Kürd-Pen yöneticisi yazar Roza Metina’nın da Diyarbakır’daki evinde gözaltına alındı. Metina, evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alınarak Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltın alınan diğer isimler şöyle:

MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) yöneticisi Diyar Dilek Özer ve federasyon üyesi Leyla Ayaz, TTB eski Merkez Konseyi Üyesi Şehmus Gökalp, DİVES üyesi Süleyman Okur, Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Panayır Çelik, KHK ile kapatılan GÖÇ-DER Diyarbakır Şubesi eski eşbaşkanı Yılmaz Kan, HDP Diyarbakır il eski yöneticisi İlhami Yürek, ihraç edilen SES üyesi Ümit Çetiner, SES üyesi Berivan Savaş, HABER-SEN üyesi Mehmet Kaçar, HDP Sur eski ilçe yöneticisi Nimet Kızgın, Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) üyesi Salih Öngün, Yazar Mehmet Sait Arzu, HDP PM Üyesi Eşref Mamedoğlu, HDP Yenişehir eski İlçe Yöneticisi Şaban Turan, HDP Çınar eski ilçe eşbaşkanı Abdulkadir Doğan, HDP Çınar eski ilçe yöneticisi Feyzi Demirkıran, HDP Kayapınar eski ilçe yöneticisi Aygül Alagündüz, HDP üyesi Sürbiye Tekgöz, Mele Hacı Kaday, Ayşe Ay, HDP Kayapınar eski ilçe yöneticisi Murat Söner, HDP Ergani eski yöneticisi Melek Batsın, HDP Kulp eski ilçe eşbaşkanı Atilla Öztürk, HDP Diyarbakır eski il yöneticisi Nevzat Özgen, SES üyesi Özgür Şahin, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği üyesi Serkan Delidere, Güler Kandemir, HDP Lice eski ilçe yöneticisi Mehmet Can Saçal ve Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya.

ADIYAMAN’DA İHD ŞUBE BAŞKANI’NA GÖZALTI

Soruşturma kapsamında Adıyaman’da yapılan operasyonda İHD Şube Başkanı Av. Bülent Temel gözaltına alındı. İzmir’de de HDP Parti Meclisi üyesi Berna Çelik, sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alındı. DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınan Çelik, Çankaya TEM Şube Amirliği’ne götürüldü

‘BARONUN SESİ KISILMAK İSTENİYOR’

Soruşturma kapsamında 32’si avukat 102 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin basın açıklaması düzenledi. Diyarbakır Adliye Sarayı önünde yapılan açıklamaya, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, baro üyesi avukatlar ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar katıldı. Operasyon sırasında hukuksuz aramaların yapıldığını kaydeden Aydın, gözaltı operasyonlarıyla uyandıklarını belirtti. Yetkililer ile bugün görüştüklerini kaydeden Aydın, görüşmede yetkililerin kendilerine DTK’de bulunan bazı belgelerde avukatların isim, soy isim ve telefon numaralarının bulunduğundan kaynaklı avukatların gözaltına alındığının aktarıldığını belirterek, “Bütün hikaye bundan ibaret” dedi.

‘BARONUN IŞIKLARI YANMAYA DEVAM EDECEK’

Operasyonlara tepki gösteren Aydın, “Yol yakınken bu işten vazgeçin. Çünkü bu plan artık su kaldırmıyor. Buradan bir kez daha sesleniyoruz; Gözaltına alınan meslektaşlarımız serbest bırakılana kadar Diyarbakır Barosu’nun ışıkları yanmaya devam edecektir. Çünkü bu ülkede adalet hak hukuk ve özgürlük mumla aranır bir kavram haline gelmiştir. Bununda takipçisi olacağız. Bu hukuksuz operasyonlar bitene kadar meslektaşlarımızın özgür kalana kadar, bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Buradayız. Hiçbir yere gitmiyoruz. Adalet gelene kadar buradayız” ifadesinde bulundu.
Etiketler: |