AYDIN CEZA ALDI

AYDIN CEZA ALDI

AYDIN CEZA ALDI

DİYARBAKIR - Eski BDP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Ali Aydın 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aydın, delil durumu ve tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Ali Aydın ile avukatları Abdullah Çağer ve Fethi Gümüş katıldı. İddia makamı, önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarladı.

HAPİS CEZASI VERİLDİ

Sanık Aydın, yaptığı son savunmasında, davaya konu olan suçu kabul etmediğini ifade ederek, ''Ben mensubu olduğum partinin talimatları doğrultusunda hareket ettim. Yaptığımız basın açıklamasının dayanağı parti genel merkezidir. Basın açıklamasının içeriği incelendiğinde hümanist bir metin olduğu açıkça görülecektir'' dedi.

Mahkeme verdiği kısa bir aranın ardından sanık Aydın'ı TCK'nın ''terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme'' ve ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçlarından 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

DAVET ÇAĞRISI YAPMIŞ

Mahkeme, ''delillerin toplanmış olması ve sanığın tutuklu kaldığı süreyi'' göz önünde bulundurarak, Aydın'ın tahliyesine karar verdi. Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıl dönümü nedeniyle BDP'nin ''davet'' başlıklı çağrısı üzerine 15 Şubatta toplanan gruba hitaben konuşan sanık Aydın'ın örgütün propagandasını yaptığı belirtilerek, sanığın TCK'nın ''terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme'' ve ''terör örgütünün propagandasını yapma'' suçlarından 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Kaynak: Diyarbakır Söz