Barzani, ABD ziyaretini iptal etti

Barzani, 13 yıl önce alınan kararla lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi ile (IKDP) Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) ‘kara listeden’ çıkarılmayarak, bölgedeki Kürtler’e vize konusunda zorluk çıkarıldığı gerekçesiyle ABD ziyaretini iptal etti.

Barzani, ABD ziyaretini iptal etti

DİYARBAKIR-Kuzey Irak’tan yayın yapan Denge Azad ve Rudaw internet sitelerinin haberine göre, Kürt lider Mesut Barzani’nin 27 Ocak’ta Amerika’ya ziyaret yapması kararlaştırıldı. Ancak, bu ziyaret, Kürt lider tarafından iptal edildi. Bu iptalin ABD’nin Kuzey Irak’taki Kürtler’e vize verme konusunda gösterdiği zorluklardan kaynaklandığı belirtildi.

KUZEY IRAK RESTİNİ ÇEKTİ

Kürt siteleri, Kuzey Irak’taki Kürtler’in ABD vizesi almak için Erbil’deki ABD Konsolosluğu’na yaptıkları başvurularda birçok özel sorulara maruz kaldığını, öncelikle hangi siyasi partiye üye olduklarının sorulduğunu, IKDP veya KYB üyelerine vize yanıtı vermesinin uzun zaman aldığını bildirdi. Rudaw, ABD ziyaretini iptal eden Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye yakın bir kaynağın “Başkan Mesut Barzani bu sorunların olduğunu öğrendiği anda bu sorunların çözülene kadar ABD’yi ziyaret etmeme kararı aldı” dediğini yazdı.

KARA LİSTEDEN ÇIKARILSIN

Bölgesel Kürt Hükümeti Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa da son yıllarda ABD konsolosluğu, büyükelçiliği ve Dışişleri Bakanlığına vize sorunlarının çözülmesi için resmi yazılar gönderdiklerini, IKDP ve KYB’nin ABD’nin ‘şüpheli örgütler’ listesinden çıkarılmasını istediklerini doğruladı. Felah Mustafa, 11 Eylül saldırıları ardından, kendi hükümetleri ile silahlı çatışmalarda bulunan tüm örgütlerin bu listeye eklendiğini belirtirken, “ABD listesi 3 maddeden oluşuyor. İlk 2 madde terörist grupları, 3’üncü madde ise bulundukları ülkelerde kendi hükümetlerine karşı savaşan örgütleri içeriyor. IKDP ve KYB Saddam’a karşı mücadele ettikleri için listeye yazıldı. ABD’ye ‘siz kendiniz Saddam’ı düşürdünüz, bu nedenle artık Kürtler’i bu listeden çıkarmanız gerekiyor’ diyoruz" dedi.

ABD GEZİSİNİ İPTAL ETTİ

Barzani’nin başında olduğu Kürdistan Bölge Başkanlık Divanı Başkanı Dr. Fuad Husen, Kürt liderin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a şu an ABD’yi ziyaret etmeyeceğini söylediğini ifade ederek; “Barzani, kendi halkına karşı mahcup olmaktansa ABD’ye karşı mahcup olmayı yeğlediğini ABD yönetimine bildirdi” dediğini söyledi.

ASIL NEDEN PETROL İHRACI MI?

Irak Bölgesel Yönetimini'nin Başbakanı Neçirvan Barzani, tam da Mesud Barzani'nin ABD ziyaretini iptal ettiği gün, Erbil`de milletvekillerine yaptığı konuşmada bunun ipuçlarını verdi. Neçirvan Barzani, "Bağdat siz hamallık yapın, petrolü bize teslim edin biz istediğimiz yere satarız. Irak bütçesine göndeririz ve zamanı gelince Kürdistan`a karşı kırmızı kart niteliğinde kullanırız" dedi. Kürt Bölgesi`nin enerji politikalarını anlatan Barzani, bölge ile Bağdat arasındaki petrol anlaşmazlığı konusunda 2007 yılında bir taslak hazırladıklarını ifade etti. Barzani," Bu taslağı Irak Başbakan`ı Nuri El Maliki`ye verdim. Bu taslak üzerine anlaştık. Bu taslak iki tarafı da bağlayıcı niteliktedir. Eğer taslak yok hükmünde kabul ediliyorsa, herkes Irak anayasasına göre politikasını yürütür. " dedi.

KÜRT PETROLÜ AKMAYA BAŞLADI

Kuzey Irak yönetiminin, Irak Kürdistan bölgesinden pompalanmaya başladığı petrol, Ceyhan'da depolanmaya başlandı. Petrolün pompalanmaya başlamasına rağmen, Bağdat yönetimi ile Kuzey Irak arasındaki petrol gelir paylaşım krizi sürüyor. Irak'ın enerjiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin El Şehristani de aybaşında yaptığı açıklamada, Kürt Bölgesi'nde üretilen ham petrolün, Bağdat hükümeti ile anlaşma sağlanmadan ihraç edilmesi halinde gerekli önlemleri alacaklarını söylemişti. Şehristani, Londra'da yaptığı konuşmada, "'Bağdat'ın izni olmadan çıkacak petrol yasal değildir. Irak servetini korumak için önlem almak zorunda kalacaktır.' demişti.

Kaynak: Diyarbakır Söz