Görüş Bildir

Bitlis'te iki toplu mezar daha

Ölüm tarlasını andıran Bitliste iki yeni toplu mezar daha bulundu. Bitlis İHD temsilcisi Hasan Ceylan, Sisor dağının eteklerindeki Lirt köyüne sapan yolda içerisinde 50 örgüt üyesinin cenazesinin yer aldığı iki toplu mezarın bulunduğunu söyledi.

Bitlis'te iki toplu mezar daha

BİTLİS-Bitlis’in dört bir yanının toplu mezarlarla sarılı olduğunu belirten Bitlis İHD Temsilcisi Hasan Ceylan, bu toplu mezarlardan henüz açılmamış ikisinin, Bitlis’ten Diyarbakır’a doğru giderken Sisor dağının eteklerinde bulunan Kayalıbağ köyüne sapan yolun yakınındaki Bitlis deresinde olduğunu söyledi.

Köy yolunun 5 kilometre ilerisindeki mezarda 17 cenaze, 7 kilometre ilerisindeki mezarda ise 33 cenazenin olduğunu belirten Ceylan, 17 PKK’lı militanın gömülü olduğu birinci toplu mezarda kemiklerin bir kısmının açıkta olduğuna dikkat çekti.

KEMİKLERİN BİR KISMI AÇIKTA

33 gerillanın gömülü bulunduğu toplu mezarın 1992-93’ten, diğerinin ise 1999 yılındaki geri çekilme döneminden kaldığını belirten Ceylan, "Keşfe gittiğim zaman 17 PKK’lının gömülü olduğu yerde kemiklerin bir kısmının açıkta olduğunu gördüm. 3 ay önce Bitlis Merkez Cumhuriyet Savcısına konuyla ilgili başvurdum, hala bir cevap gelmedi. Toplu mezar gerçeğiyle yüzleşmek istemedikleri için buraları açmıyorlar, yoksa herkes her şeyi biliyor. Toplu mezarı açmak için Avrupa standardından bahsedenler, o toplu mezarları oluştururken bunu düşünseler daha iyi olmaz mıydı?" dedi.

İKİ TOPLU MEZAR DAHA VAR

Toplu mezarlarla ilgili olarak çifte standart uygulandığına dikkat çeken Ceylan, "Bosna katliamının ardından ortaya çıkan toplu mezarlara, vahşete hepimiz gibi onlar da ağlıyorlar, ama sonra Bosna’da vahşet diye eleştirdikleri bu uygulamaları Kürdistan’da bizzat yapıyorlar. Vatandaşı korumak yerine kurşun sıkıyorlar. Vatandaşın vergisiyle hizmet yapacakları yerde canlarını alıyorlar. Belki toplu mezarlar gündeme alınır, açılır ve yakın geçmişimizin bu trajedisiyle yüzleşilirse, ileride bu tarz insanlık dışı uygulamaların önüne geçilebilir. Ama bunların yüzleşmeye niyetleri yok" şeklinde konuştu.

Etiketler: