Görüş Bildir

Can güvenliğimiz kalmadı

Can güvenliğimiz kalmadı

Diyarbakır'da 2 yıl önce Engin Akın'ı bıçaklayarak komaya sokan Erdal Akın, bayramın üçüncü günü de silahlı saldırı düzenledi. Engin Akın'ın beyin ölümü gerçekleşti. Engin Akın'ın ağabeyi, saldırganın serbest bırakılmasına ve daha sonra da adli kontrol ihlaline rağmen tutuklama kararı verilmemesine tepki göstererek, "Devlet, benim kardeşimi koruyamadı.” dedi. Akın’ın avukatı Ferhat Kılınç, tahliye kararı veren mahkeme hakkında HSK’ye suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

İki yıl önce bıçaklı saldırı sonucu komaya giren 34 yaşındaki Engin Akın, serbest bırakılan sanık tarafından yeniden saldırıya uğradı. Bitkisel hayata giren Akın’ın ailesi, "Devlet, oğlumuzu koruyamadı” diyerek, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi hakkında Hakim ve Savcılar Kurulu’na suç duyurusunda bulunacak.

Diyarbakır’da işportacılık yaparak geçimini sağlayan Engin Akın, 2018 yılında, kendisine husumet besleyen ve daha önce psikolojik tedavi gören kuzeni 33 yaşındaki Erdal Akın tarafından 20’ye yakın bıçak darbesiyle ağır yaralandı. Çevredekilerin müdahalesi sonucunda ölümden kurtulan Engin Akın, bir süre komada kaldı. Zanlı Erdal Akın ise olaydan sonra tutuklandı. Sanık hakkında önce “yaralama” suçundan, ardından ise “adam öldürmeye teşebbüs’ten 15 yıla kadar hapis istemiyle Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Erdal Akın, 1,5 yıl tutuklu kaldıktan sonra oy çokluğuyla tahliye edildi. Tahliye olduktan sonra adli kontrol tedbirini ihlal eden sanık hakkında mahkeme ancak 5 ay sonra tutuklama kararı çıkardı.

‘KORKUYORUM, CAN GÜVENLİĞİM YOK’ DİLEKÇESİ

Engin Akın, Erdal Akın tahliye edildikten 1 hafta sonra kendi el yazısıyla yazıp mahkemeye gönderdiği dilekçede, sanığın kendisini takip ettiğini ve ölüm tehdidinde bulunduğu yönünde duyumlar aldığını belirterek “Mahkemenin vermiş olduğu tahliye kararına itiraz etmek istiyorum. Akıllı mı, deli mi bilemiyorum. Ne yapacağını kestiremiyorum. Bir an önce gerekli adli kontrol tedbirleri alınmasını istiyorum. Rahat gezemiyorum, işime gidemiyorum. Korkuyorum, can güvenliğim yoktur. Her an beni ve kardeşimi öldürmeye teşebbüs halindedir. Gereğinin yapılmasını arz ederim” iddiasında bulundu. Davada müşteki olan Engin Akın ve yakınları ile avukatının sanığın tutuklanması için yaptığı itiraz reddedildi. İlgili kurumlara yaptığı itirazlar ise sonuçsuz kaldı.

BAYRAMIN ÜÇÜNCÜ GÜNÜ VURDU

Hakkında tutuklama kararı olan sanık Erdal Akın, daha önce ağır yaraladığı Engin Akın’ı bayramın üçüncü günü olan 3 Ağustos günü evinden çıktığı sırada kafasına sıktığı tek kurşunla ağır yaraladı. Tedavi için Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Engin Akın’ın beyin ölümü gerçekleşti. Akın, ihmaller zinciri nedeniyle yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşama tutunmaya çalışıyor.

KARDEŞİMİ KORUYAMADILAR

Engin Akın’ın ağabeyi Giyasettin Akın, sanık tahliye edildikten sonra çevresine “yarım kalan işimi bitireceğim, Engin Akın’ı öldüreceğim” dediğini belirterek, “Bu kişi bayramın üçüncü günü kardeşimin kaldığı evin önünde pusuda bekleyerek kardeşimin evden çıkmasını beklemiş. Kardeşim telefonla konuşurken arkadan kafasına bir el ateş ediyor. Çocuk şu anda beyin ölümü gerçekleşmiş, ölüm döşeğinde. Önce kardeşimi bıçakla ağır yaraladı. Mahkeme serbest bıraktıktan sonra bu kez kardeşimin kafasına sıktı” dedi.

Sanık Erdal Akın serbest bırakıldıktan sonra onu tahliye eden mahkemenin başkanın odasına gittiğini anımsatan Akın, “‘Bana kimsin?’ dedi. Ben de ‘Demin serbest bıraktığın kişinin hasmıyım. O şahsı bıraktınız ama biz daha barışmamışız. Bu çocuk deli mi akıllı mı? Ceza ehliyeti var mı yok mu?  Bunu daha tespit edemeden nasıl bırakıyorsunuz? Tedbir alın, bizi nerede görürse öldürecek’ dedim. Bana ‘Tutukluluk süresi dolmuş, ben bir şey yapamam’ dedi” diye aktardı.

‘SERBEST KALIRSA SIRA BANA GELECEK’

Sanık tahliye olduktan sonra can güvenlikleri kalmadığı için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına, polise, CİMER’e ve Adalet Bakanlığına başvurduklarını belirten Akın, “Dedik, bunu bırakmayın. Bizim peşimizdedir, bizi öldürecek. Can güvenliğimiz yok, devlet bizi korusun dedik. Devlet bize sahip çıkmadı. Benim kardeşimi koruyamadı devlet. Benim kardeşimi öldüren onu tahliye eden Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesidir. Mahkeme verdiği tahliye kararıyla ‘Erdal git yarım kalan işini bitir gel’ dedi. Niye bıraktınız bunu. Yakalansaydı, serbest bırakılmasaydı kardeşimin başına bunlar gelmezdi. Mahkeme niye bunu görmedi. Hakkında tutuklama kararı çıktığı 1 aylık sürede yakınlarıma 20’den fazla tehdit mesajı atmış. Devlet 1 aydır yakalayamadığı adamı cinayeti işlendikten 1 saat sonra yakaladı. Ben mahkemeden şikayetçiyim” dedi.

MAHKEME 5 AY İŞLEM YAPMADI

Engin Akın’ın avukatı Ferhat Kılınç ise, müvekkilini birden fazla bıçak darbesiyle öldürmeye çalışan zanlı Erdal Akın’ın akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için mahkemenin yaptığı işlemlerin uzun sürdüğünü ifade ederek, mahkemenin kolay yolu seçerek sanığı serbest bıraktığını söyledi.
Etiketler: