Görüş Bildir

Cizre belediyesine Kayyım atandı?

Cizre ilçesi Belediye Başkanı HDP'li Mehmet Zırığ, hakkındaki terör soruşturmaları nedeniyle görevden uzaklaştırıldı. Zırığ'ın yerine, Valilik tarafından Cizre Kaymakamı Davut Sinanoğlu Başkanvekili olarak görevlendirildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesi Belediye Başkanı HDP'li Mehmet Zırığ, hakkındaki terör soruşturmaları nedeniyle görevden uzaklaştırıldı. Zırığ'ın yerine, Valilik tarafından Cizre Kaymakamı Davut Sinanoğlu Başkanvekili olarak görevlendirildi.

ZIRIG GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Cizre'de 31 Mart yerel seçimlerinde başkanlığa seçilen HDP'li Mehmet Zırığ, hakkındaki terör soruşturmaları kapsamında görevinden alındı. Valilik tarafından Kaymakam Davut Sinanoğlu Belediye Başkanvekili olarak görevlendirildi.

Şırnak Valiliği'nce yapılan açıklamada ise görevden alınan Zırığ hakkındaki terör soruşturmaları hatırlatıldı. Açıklamada, şöyle denildi:

KAYMAKAM BAŞKANVEKİLİ

"Cizre Cumhuriyet Başsavcılığının 2019/1638 sayılı soruşturma dosyası kapsamında 'Suçu ve Suçluyu Övme ve Terör Örgütü Propagandası Yapma' suçlarından soruşturmasının devam ettiği, hakkında terör suçlaması bulunan kişilere yönelik 'Suçu ve Suçluyu Övme' suçundan Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2019/4608 sayılı soruşturmasının devam ettiği, Malatya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesinin 2018/18 esas sayılı kovuşturma dosyası kapsamında 'Terör Örgütüne Üye Olma' suçundan Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 maddesi gereğince 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılandığı anlaşılmıştır. Şırnak ili Cizre ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Zırığ hakkında devam eden bahse konu adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasa'nın 127'nci maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun  47'nci maddesine istinaden İçişleri Bakanlığımızın 28.10.2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanunu'nun 45'inci maddesi uyarınca ve yine aynı kanunun 46'ncı maddesi kapsamında Cizre Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Cizre Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir."

İLÇEDE KAYYIM GERGİNLİĞİ

Buarada, Sinanoğlu’nun kayyım atanması ilçedeki HDP'lilerde tepkiyle karşılandı. Sabah saatlerinde kayyım atanmasıyla birlikte belediye binası ve HDP ilçe binasına giden yollar zırhlı araçlarla polisler tarafından kapatıldı. Belediyeye kayyım atandığını öğrenen çok sayıda partili ile HDP Şırnak milletvekilleri Nuran İmir ve Hasan Özgüneş, belediye başkanI Mehmet Zırığ parti binasına gitti Polisler bir süre önce valilik tarafından eylem ve etkinliklere getirilen ‘yasak’ kararı gerekçesiyle açıklamaya izin vermeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine yürüyüşe geçen kitlenin etrafı polisler tarafından kalkanlarla çevrildi.

DARP RAPORU ALINDI

Yaşanan gerginlik üzerine polisler, aralarında HDP’li Belediye Meclis üyeleri Mesut Uçkaç ile Serhat Küçük’ün de bulunduğu 4 kişiyi gözaltına aldı. HDP’li Nuran İmir de çıkan arbedede yaralanarak, hastaneye kaldırıldı. HDP’li İmir’in boynundan darbe aldığı ve röntgeninin çekildiği iddia edildi.
Etiketler: | | | |